Strona główna Konflikt Konfrontacje #3

Konfrontacje #3

33
0

Następny artykuł serii – Twarzą w twarz z konfliktem #2

Konfrontacje cz.3

Dowiedzieliście się już jakie błędy są najczęściej popełniane podczas konfrontacji, mam nadzieję, że wykorzystacie tą wiedzę w praktyce. Ponadto obiecałam Wam, że w następnym artykule z niniejszej serii zaprezentuje Wam kilka wskazówek dotyczących ważnych rozmów.

Warto na wstępie zauważyć, że zanim dojdzie do konfrontacji ma miejsce szereg sytuacji poprzedzających to zdarzenie. Zazwyczaj odbywa się to w następujący sposób: doświadczamy jakiegoś nieprzyjemnego momentu, być może powtarza się to kilkukrotnie, w wyniku czego zaczynamy mielić tą sprawę w głowie, aż wreszcie wybuchamy. Czy tak powinno być? Odpowiedzcie sobie sami. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, że w bardzo wielu sytuacjach działają skrajnie podobnie do zwierząt: akcja-reakcja. Rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami swoich działań oraz myślimy nad tym, jakie to wywoła emocje u innych. A przecież głównie tym różnimy się od zwierząt. Mamy zdolność do myślenia i odczuwania empatii. Zatem nie pozwólmy naszym instynktom działać odruchowo, lecz przemyślmy sobie wszystko zanim zaczniemy działać. Najpierw warto przyjrzeć się sytuacji i zadać sobie pytanie – co tak naprawdę się zdarzyło i dlaczego mnie tak poruszyło? Następnie należy nazwać i uporządkować emocje jakie nam wówczas, a może i nadal towarzyszą w związku z tą sytuacją, a następnie określić potrzeby jakie mamy. Wszystkie te czynności możemy zaliczyć do owego „przygotowania się” do konfrontacji z drugim człowiekiem. Na pewno pozwoli nam to nieco racjonalniej spojrzeć na to wszystko, a także zrozumieć dlaczego pewnych rozmów nie należy przekładać w nieskończoność.

Gdy po tym wszystkim wreszcie dojdzie do konfrontacji nie zapominajmy o tych kilku ważnych zasadach:

  1. Bądź odważny i nie bój się zmierzyć z rzeczywistością, która ciągle się zmienia i nie ma na świecie rzeczy stałych, ani ludzi ciągle takich samych. Często tego nie dostrzegamy albo wręcz nie chcemy dostrzec, mimo to tak się właśnie dzieje i musimy to zaakceptować.
  2. Bądź szczery ze sobą i innymi. Małe kłamstwa często pomagają nam uniknąć nieprzyjemności lub ułatwiają przejście przez pewne sytuacje, ale czy warto nimi „grać” w ważnych rozmowach z innymi? Kieruj się zasadą wzajemności. Jeżeli Ty wymagasz od innych szczerości, sam się nią posługuj. Inaczej nie ma to sensu.
  3. Kiedy nie jesteś pewien tego, co czujesz – przemyśl to. Jeżeli nie wiesz czy chcesz coś powiedzieć – zastanów się. Bardzo łatwo rzucać słowami, bo to niewiele kosztuje, lecz często odkręcenie ich jest bardzo trudne. Używaj świadomie swoich argumentów. Nie żongluj utartymi zwrotami, takimi jak zawsze, nigdy, wszystko, nic – nie wprowadzają one nic dobrego.
  4. Skoro już podjąłeś się tego wyzwania, jakim jest skonfrontowanie się z drugą osobą, nie zapominaj o relacji, jaka Was łączy. Pamiętaj, że zależy Ci na tym człowieku i Twoim celem nie jest skrzywdzenie jej, ale rozwiązanie problemu. Zadbaj o to i przekaż to, co chcesz przekazać z przekonaniem i empatią.
  5. Nie wylewaj z siebie od razu wszystkich słów. Daj sobie czas na oddech i na kontrolę nad słowami. Czasem potoki argumentów i problemów mogą zbytnio przytłoczyć. Zwolnij rozmowę, aby między tymi wszystkimi słowami mógł zrodzić się sens tego, co chcesz powiedzieć mógł dotrzeć do Twojego rozmówcy.

To już ostatni artykuł poświęcony tej tematyce, choć zapewne można by jeszcze wiele o niej pisać. Przede wszystkim nie zapominajcie o tym, że w każdej rozmowie po drugiej stronie też stoi człowiek, bo mimo wszystko jakoś często umyka to naszej uwadze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here