zespół aspergera konformizm hedonizm manipulacja filmy psychologiczne przemoc psychiczna świadomy sen choleryk motywujące cytaty

Konformizm – wpływ otoczenia

  • Udostępniam:

WSTĘP

Każdy z nas poruszając się na co dzień w społecznie ustabilizowanym świecie jest poddawany wpływom. Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, a przekonuje się o tym dopiero wtedy, kiedy ktoś o tym wspomni. Zagadnieniem, które opisuje zjawisko wpływu otoczenia na nasze zachowanie jest konformizm.

DLACZEGO NAŚLADUJEMY INNYCH?

konformizmZachowanie ludzi z punktu widzenia psychologii jest przewidywalne, co pozwala na różnego rodzaju planowanie. Głównymi czynnikami powodującymi to, że podążamy za innymi, to chęć dostosowania się do otoczenia. Większość ludzi ma obawy przed odrzuceniem i utratą akceptowalności w swoim otoczeniu. Staramy się nie wychodzić przed szereg dla własnego bezpieczeństwa oraz dla podtrzymania wspólnych relacji z innymi uczestnikami życia społecznego. Niewątpliwie istotnym czynnikiem jest presja społeczna wywierana przez inne osoby. Presja innych wymusza w naszym zachowaniu motywację, która zachęca nas do pójścia śladami innych ludzi i do życia w sposób społecznie akceptowalny. Każdy z nas chce się podobać.

KONFORMIZM JAKO ELEMENT ŻYCIA

konformizm

Przykładami świetnie obrazującymi konformizm w społeczeństwie są m.in. moda i portale społecznościowe. Moda to bardzo dobry przykład wpływu na otoczenie. Wystarczy cofnąć się pół roku wstecz, aby przypomnieć sobie, jakie elementy ubioru chciał mieć w swojej szafie każdy z nas. Spowodowane to jest, tak jak wspomniałem na samym wstępie, chęcią bycia akceptowanym w grupie społecznej. Podobnie sytuacja ma się z portalami społecznościowymi, które w pewnym momencie cyklu życia Internetu ogromnie zyskały na popularności. Z całą pewnością można powiedzieć, iż większość użytkowników posiadających konta na popularnym portalu Nasza-Klasa czy też Facebook założyła je tylko ze względu na to, gdyż zrobili to inni znajomi. Ewidentnie widać w tych dwóch przykładach, jak silny jest wpływ otoczenia na życie społeczne, które dotyczy praktycznie każdej indywidualnej jednostki.

KONFORMIZM NARZĘDZIEM MANIPULACJI

konformizmMogłoby się wydawać, że w samej naturze konformizmu nie ma nic złego. Jednak po dłuższym i głębszym zastanowieniu można dojść do wniosku, z którego wynika jak potężnym narzędziem jest konformizm. Społeczeństwo jest dobrze pracującym mechanizmem zazębiającym się praktycznie na każdym szczeblu swojej działalności. Powoduje to, iż różnego rodzaju organizacje, takie jak: media czy przedsiębiorstwa, wykorzystują konformizm jako technikę manipulacji. Podmioty gospodarcze są dobrze poinformowane jakie w chwili obecnej są trendy na rynku, co można wykorzystać, jakie są silne strony i jakie słabe, aby osiągnąć zamierzony efekt. W tym przypadku całe otoczenie medialne wywiera silną presję na społeczeństwo, które niczego nieświadome, podąża z nurtem rzeki jakim jest społeczeństwo. Dodatkowym narzędziem umożliwiającym wykorzystanie konformizmu na szeroką skale jest globalizacja.

Podsumowując ten krótki artykuł warto zaznaczyć, że jakiekolwiek przeciwstawianie się wpływowi otoczenia jest bezcelowe. Każdy z nas jest podatny, czy to w większym czy mniejszym stopniu na wpływy otoczenia, a opinie mówiące o niezależności jednostki od społeczeństwa są mało wiarygodne.

 

Konformizm – wpływ otoczenia
5 (100%) Głosów: 2

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Jeden komentarz

  1. Kucharz 2 lata temu

Dodaj komentarz

Konformizm – wpływ otoczenia

Czas potrzebny do przeczytania artykułu: 2 min
Przeczytaj inne artykuły Destrudo
2661425133_1328692483_z
Jak sobie radzić z odkładaniem wszystkiego na później? #2

5. Zapanuj nad wszystkimi „przeszkadzaczami” U niektórych ludzi ciągle zwlekanie z wypełnianiem zadań jest wręcz wrodzone. Ciężko im się skoncentrować,...

14599057004_9dc53af6f9_z
25 interesujących faktów, o których być może nie masz pojęcia

Wszyscy lubimy ciekawostki, które wzbogacają naszą wiedzę, a także pozwalają pochwalić się przed znajomymi. Zapewne nie raz sami mieliście okazję,...

Zamknij