Kilka interesujących faktów o depresji

 • Udostępniam:

Ludzie dotknięci depresją czują się niepotrzebni, bezradni, nie mają nadziei i myślą, że ich życie wymknęło się spod kontroli. Depresja jest czymś więcej, aniżeli smutny nastrój czy myśl, że życie nie ma sensu. Ważne, by nie bagatelizować tego problemu, gdyż nieleczony może doprowadzić do strasznych rzeczy.

 1. Ból fizyczny

Depresanci mają zmniejszony próg bólu, przez co odczuwają go dużo silniej, niż inni. Według badań przeprowadzonych przez Chantala Berna w 2010 roku wynika, że wśród ludzi z depresją możliwość poradzenia sobie z fizycznym bólem jest bardzo utrudniona. Dzieje się tak z tego względu, że mówiąc kolokwialnie ich mózg jest już jakby „zajęty” bólem psychicznym, z którym i tak już nie daje sobie rady, a co dopiero z cierpieniem cielesnym. Dla niego jest to po prostu za dużo.

 1. Depresyjny realizm

Istnieją badania, które dowiodły, że ludzie dotknięci depresją postrzegają otaczający ich świat dużo dokładniej, aniżeli zdrowe osoby. One bowiem zazwyczaj oceniają swoje działania lepiej, aniżeli faktycznie ma to miejsce, natomiast depresanci oceniają rzeczywistość dokładniej, z większą precyzją.

W mózgu przeciętnego człowieka istnieją pewne obszary odpowiedzialne za to, aby czuli się dobrzy, piękni, kochani, zaradni, mądrzy, utalentowani itd. Natomiast u ludzi z depresją znajdują się pewnego rodzaju „filtry” (ale również można je nazwać klapkami na oczach), które jakby uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie tych obszarów. Wobec tego widzą świat, takim, jakim jest i to jest właśnie nie do zniesienia.

 1. Dobre czasy?

Przy depresji powstaje pewnego rodzaju uszczerbek w naszej pamięci, który uniemożliwia przypomnienie sobie dobrych czasów i szczęśliwych momentów z przeszłości. Człowiek z depresją ma poczucie, że nigdy nic przyjemnego mu się nie przydarzyło i że ta tendencja się utrzyma. Ostatnio w psychologii mówi się dużo o stwarzaniu tzw. „Zamku wspomnień” – (czyli myślowego magazynu, w którym znajdowały by się konkretne szczęśliwe chwile) który byłby bardzo pomocny w sytuacjach kryzysowych.

 1. Mgła w pamięci

Często można spotkać problemy z tzw. pamięcią deklaratywną (rodzaj pamięci długotrwałej) – szczególnie przy nazwach imion czy miejsc. Może to być związane z uogólnianiem myśli – cechy charakterystycznej przy depresji obejmującej również problemy ze zdolnością orientacji oraz pamięcią semantyczną. Ponadto występuje również nadmierna skłonność do generalizowania i skłonność do myślenia abstrakcyjnego. Ma to ogromny wpływ na cele, które nie mają jakichkolwiek kształtów, gdyż są zbyt ogólne.

 1. Fiksacja

Uwaga jest kompulsywnie skupiona na depresji, jej przyczynach i konsekwencjach (co można porównać do fiksacji), a nie na szukaniu wyjścia z sytuacji. Ponadto chorzy dużo lepiej kalkulują płynący czas, podczas gdy zdrowe osoby oceniają go bardzo niedokładnie ze skłonnością do przesady. Nie wystarczy po prostu powiedzieć depresantowi „przestań tak myśleć”. Walka z tą chorobą polega poniekąd na tym, aby przekonać danego pacjenta, by swoją uwagę przekserował na coś innego.

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tych kilku informacji nie dość, że zwiększyliście swoją wiedzę na temat problemu, jakim jest depresja, to być może teraz będziecie w stanie lepiej zrozumieć ewentualne osoby dotknięte tą chorobą.

Kilka interesujących faktów o depresji
4 (80%) Głosów: 2

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

 • Udostępniam:

6 komentarzy

 1. Niśa 2 lata temu
 2. Gosienka 1 rok temu
 3. Kamil 1 rok temu
 4. WITKAA 1 rok temu
 5. malina 1 rok temu
 6. Happy 1 rok temu

Dodaj komentarz

Przeczytaj inne artykuły Destrudo
8384110298_da510e0347_b-800x500
Ekstremalna izolacja

Badacze nie od dziś interesują się tym, co się dzieje z psychiką człowieka, który w skutek różnych okoliczności znajduje się w...

15161734_39ed84dda3_z
Krótka rzecz na temat samokontroli

Jednym z ciekawszych eksperymentów z zakresu psychologii dziecięcej jest tzw. Marshmallow1 test przeprowadzony w latach 70-tych przez profesora Waltera Mischela...

Zamknij