Strona główna Ciekawostki i poradniki Kierunek: psychologia

Kierunek: psychologia

107
1

Następny artykuł serii – Jak planować i osiągać cele?

Gdyby spytać garstki ludzi, jaki kierunek studiów jest najchętniej wybierany przez młodych absolwentów liceum, zapewne sporo z nich odpowiedziałoby jednogłośnie – psychologia. I wcale by się nie mylili. Psychologia na większości uniwersytetów plasuje się aż na drugim bądź trzecim miejscu w rankingu na najpopularniejsze studia. Dlaczego się tak dzieje?

Nie tak dawno francuscy naukowcy opracowali długą listę, na której znalazł się opis stanowisk pracy najpopularniejszych zawodów wykonywanych w XXI wieku. Skrupulatnie wypisali oni niezbędne kompetencje oraz umiejętności, jakimi powinien cechować się człowiek chcący podjąć etat w danym zawodzie. Ponadto zbadali również, które studia najlepiej przygotowują swoich studentów do rzetelnego wykonywania w przyszłości konkretnej profesji. Doszli oni do wniosku, że jednym z najlepiej ocenianych kierunków jest właśnie psychologia. Okazało się bowiem, że jej absolwenci mają kwalifikacje do pracy nie tylko na stanowisku etatowego psychologa, w rzeczywistości ich zakres możliwości jest dużo większy. Świetne przygotowanie merytoryczne, ciągłe trenowanie umiejętności praktycznych, a do tego wysoko rozwinięte kompetencje społeczne pozwalają im na pracę w różnych obszarach.

Jednakże często zdarza się, że kandydaci na studia psychologiczne mają niepełny obraz programu studiów, toteż często nie mają oni zielonego pojęcia jak będzie wyglądała ich ścieżka edukacyjna. Większość przyszłych psychologów na pytanie o to, dlaczego wybrali właśnie ten kierunek, zgodnie odpowiadają, że „chcą pomagać ludziom” mając na myśli głównie zostanie psychoterapeutą. Niewielu jednak z nich zdaje sobie sprawę z tego, że psycholog wcale nie jest równy psychoterapeucie. To nie znaczy, że psychoterapeuta nie może być również i psychologiem, bo oczywiście może. Jednakże z definicji są to dwa różne zawody. Bowiem psycholog w najprostszym tego słowa znaczeniu zajmuje się udzielaniem świadczeń psychologicznych polegających głównie na diagnozie psychologicznej, opiniowaniu, orzekaniu oraz na udzielaniu pomocy psychologicznej. Natomiast psychoterapeuta zajmuje się długoterminową terapią by wywołać u pacjenta pożdane zmiany w jego funkcjonowaniu. Niemniej jednak profesor Doliński – przewodniczący Komitetu Psychologii Polskiej Akademii Nauk rozmawiał z wieloma studentami psychologii na temat ich poziomu zadowolenia z obranej drogi rozwoju i prawie wszyscy orzekali, że była to jedna z najlepszych decyzji w ich życiu, kierunek ten okazał się dla nich niebywale interesujący, a ponadto bardzo się rozwinęli. Rzeczą oczywistą jest, że wiele zależy od kadry pedagogicznej, gdyż jak wiadomo – sama dumnie brzmiąca nazwa nie warunkuje wysokiego poziomu nauczania. Pomimo to, większość studentów nawet ci, którzy często paradoksalnie trafili przypadkowo na te studia – bardzo sobie je chwali. Przedmioty są według nich bardziej fascynujące, niż na innych kierunkach. Choć studenci z różnych pobudek znajdują się na psychologii, to panuje opinia, że ktoś kto wybiera ten kierunek, widzi w tym głównie szansę na rozwiązanie własnych problemów. Nie zgadzam się z tym, by tak powierzchownie sprawę generalizować, niemniej jednak zdarzają się takie jednostki, które zamiast wybrać się na wizytę do specjalisty, szukają na takich studiach leku na własną nieporadność.

Pomimo tylu zalet studiowania psychologii, w tym obszarze czeka na nas również kilka nieprzyjemnych niespodzianek. Niestety coraz więcej głównie prywatnych uczelni próbuje zwabić do siebie kandydatów, oferując im ukończenie psychologii na poziomie licencjata. Jest to oczywiście oszustwo, ponieważ stopień ten nie jest uznawany ani formalnie, ani nieformalnie przez Ministerstwo czy samo środowisko psychologów. Jedynie jednolite pięcioletnie studia magisterskie dają uprawnienia do wykonywania zawodu psychologa w przyszłości. Należy się zatem upewnić, czy na dyplomie ukończenia studiów znajdą się te dwa magiczne słowa: magister psychologii. Również należy ostrożnie podchodzić do kwestii tzw. specjalizacji psychologicznych, które można znaleźć na wielu kierunkach studiów, takich jak zarządzanie czy pedagogika, bo z doświadczenia wiem, że jest to jedynie przedsmak całego obszaru i zaledwie liźnięcie tematu, które nie ma nic wspólnego z wyrobieniem konkretnych umiejętności. Zachęcam także do świadomych decyzji, których nie będziecie żałować!

 

5/5 - (Głosów: 2)

1 KOMENTARZ

  1. Absolutnie każdemu polecę ten kierunek:) Szalenie ciekawy, pod wieloma względami interesujący, umożliwiający udział w badaniach psychologicznych i poznawanie efektów od środka- po prostu świetny. Kogo by nie interesowały zwiłości i meandry ludzkiego mózgu?:) Każdemu kto się zastanawia nad tym, czy wybrać ten kierunek z całą pewnością mówie: TAK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here