Jak walczyć z depresją?

Depresja to choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Skutki jakie wywołuje ona dla zdrowia są ogromne.

Depresja to choroba, która wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Skutki jakie wywołuje ona dla zdrowia są ogromne. Zarówno pod względem psychicznym, jak i fizycznym. Jakie ma objawy? Jak ją leczyć?

Kiedy powinniśmy zaalarmować o tym, że możemy mieć depresję?

W momencie, gdy nasze długotrwałe złe samopoczucie wywiera znaczący wpływ na nasze życie codzienne. Nie chodzimy do pracy, szkoły, wolimy dzień przeleżeć w łóżku. W pewnym momencie życie zaczyna być szare i smutne, a owy smutek utrzymuje się cały czas. Osoby ambitne i pewne siebie zmieniają się nie do poznania, stają się osowiałe z brakiem ochoty do życia.

Do kolejnych objawów zaliczają się zaburzenia snu. Jeśli zasypiamy bardzo szybko, a w ciągu dnia jesteśmy bardzo zmęczeni, natomiast w nocy budzimy się i nie możemy zasnąć – trzeba zastanowić się, czy to nie jest przypadkiem depresja. Sen często towarzyszy osobom cierpiącym na depresję, często uciekają one w sen, aby nie myśleć o problemach czy szarej rzeczywistości.

Utrata energii i ochoty do życia następuje stopniowo. Dlatego tak trudno dokładnie zdefiniować, czy mamy depresje. Nie ma bowiem dokładnie takich samych objawów, a ochota do życia ucieka z nas powoli. Najpierw wolimy częściej odpoczywać, gdy na przykład mamy wolne. Następnie częściej bierzemy wolne i przesypiamy dnie, by potem zupełnie stracić ochotę i ambicje i uciekać od pracy i innych obowiązków w sen czy odpoczynek.

Wyżej wspomniany odpoczynek nie daje tego, czego byśmy od niego oczekiwali, ponieważ nie odpoczywany, a nawet jesteśmy bardziej zmęczeni. Cierpi na tym zarówno nasze życie zawodowe, jak i prywatne. Uciekamy od kontaktów z ludźmi, od spotkań ze znajomymi, od rodziny. Powoli odsuwamy się od wszystkiego co wymaga od nas aktywności, na rzecz odpoczynku oraz dywagacji nad tym, dlaczego jest tak źle.

Bardzo często bywa tak, że interwencja psychiatry jest na takim etapie choroby, że potrzebne są mocniejsze środki (leki), aby poradzić sobie z chorobą. Jednak na każdym etapie, zarówno najmniejszych symptomów, jak i poważnych problemów należy udać się do psychiatry. Chcąc znaleźć odpowiedniego lekarza najlepiej przeszukać internet wpisując na przykład “psychiatra Kraków“. Następnie przefiltrować wyniki na podstawie opinii pacjentów. Pamiętajmy nie wolno ignorować żadnych objawów depresji. Nie jest prawdą, że osoby, które leczą się na depresje do końca życia muszą zażywać leki. To mit, który warto obalić. Wiele osób, które wyleczyły się z tego problemu od lat nie bierze żadnych leków. Żyją spokojnie i szczęśliwie.

5/5 - głosy: 1

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *