Strona główna Związki i relacje Jak sobie poradzić z rozstaniem?

Jak sobie poradzić z rozstaniem?

22
0
jak poradzić sobie z rozstaniem

Rozstanie z partnerem to niewątpliwie trudny i traumatyczny czas dla większości z nas. Warto jednak poznać sposoby na przetrwanie tego okresu tak, aby nie utracić chęci życia, pewności siebie oraz wiary w miłość. Oto one:

 1. Zrezygnuj z jakiejkolwiek próby kontaktu z eks
  Po zerwaniu należy przewartościować swoje życie – m.in. usunąć przedmioty, które kojarzą się z ukochaną osobą, przestać zadręczać się oglądaniem wspólnych zdjęć, czytaniem wiadomości, a tym bardziej próbami kontaktu. Czasu się nie cofnie, a można za to ograniczyć ból nie rozdrapując ran!
 2. Dbaj o siebie i swoje zdrowie!
  Stres i stany depresyjne są częścią zerwania. W związku z tym trzeba dbać o ciało oraz umysł, by ograniczyć jego negatywne aspekty. Biegaj, zdrowo się odżywiaj, czytaj, odwiedź galerię sztuki, kino – zainwestuj w pozytywne emocje! Dzięki temu czas rekonwalescencji będzie trwał krócej!
 3. Postaraj się odnaleźć pozytywne aspekty tej sytuacji!
  Początkowo może się wydawać, iż rozstanie to tzw. „koniec świata” i utrata nadziei na szczęśliwą relację. Mimo to, można odnaleźć również jasne strony tej sytuacji. Przede wszystkim jest to nieuchronny początek nowego etapu w życiu oraz większej ilości wolnego czasu.
  Warto wówczas zainwestować w siebie, nowe znajomości, hobby i poświęcić się znajomym. Z czasem może się okazać, iż rozstanie otwiera przed nami wiele nowych możliwości i prowadzi do szczęścia. Odcięcie się od partnera dla wielu oznacza odkrycie zupełnie nowych horyzontów! Być może z czasem uzna się ten moment za przełomowy i pozytywny!
 4. Zaakceptuj nową sytuację 
  Zamiast się oszukiwać bądź rozpamiętywać dobre i złe momenty, staraj się przyjąć rzeczywistość taką, jaka jest. Jeśli zostałaś porzucona, zmierz się z prawdą! Być może partner nie doceniał tego, co ma i odcięcie się od niego można uznać za pozytywne. Nie ma bowiem wątpliwości, iż prowadzenie życia singla jest zdecydowanie bardziej korzystne niż tkwienie w niesatysfakcjonującej relacji przez lata.
 5. Zaplanuj swoje życie na nowo!
  Często rozstanie stanowi impuls do przewartościowania swojego życia i odważnych decyzji. W samotności łatwiej jest podejmować ryzykowne decyzje, ponieważ nie musimy liczyć się z planami oraz zdaniem partnera.
 6. Pokochaj siebie!
  Wiele osób często zadręcza się myśleniem nad swoimi wadami, popełnionymi błędami. Zamiast tego warto wyciągnąć wnioski z rozstania i skoncentrować się na swoich potrzebach, które były dotychczas odsuwane na dalszy plan.
 7. Ogranicz gniew
  Pokojowe rozstanie nie jest zawsze możliwe, jednak warto zachować umiar w oskarżeniach i rozstać się we względnie przyjaznej atmosferze. Stwarzanie sobie wrogów do niczego nie prowadzi i wyzwala niepotrzebnie negatywne emocje. Być może z czasem ta znajomość się odrodzi w całkiem innym wymiarze.
 8. Zaplanuj dokładnie czas po rozstaniu
  Tworzenie harmonogramu i planu działań jest bardzo istotne, a powrót do rutyny działa uzdrawiająco. Wówczas zagłuszamy negatywne emocje, koncentrujemy się na codziennych obowiązkach, spotkaniach ze znajomymi. Pasje, praca i ludzie wokół to najlepsze antidotum na stres! Zamiast zamykać się na przyjaciół oraz rzeczywistość, warto szybko „powrócić do życia”.
 9. Rozmawiaj!
  Jeśli nie wiesz, do kogo się zwrócić z problemem, warto przemyśleć wizytę u terapeuty. Psychoterapia może zadziałać pozytywnie na każdego, kto posiada poważne problemy emocjonalne oraz wyrwał się z sideł tak zwanej toksycznej relacji. Czas po rozstaniu może okazać się kluczowy, a to, jak sobie z nim radzimy, wpływa na szczęście w przyszłości. Rozmowa z przyjaciółmi oraz bliskimi, bardziej doświadczonymi osobami stanowi bezcenne wsparcie, z którego nie należy rezygnować. Powinniśmy pamiętać, iż każdy przechodzi przez tego typu trudne okresy, a ich przeżycia mogą pomóc nam spojrzeć na sytuację z zupełnie innej perspektywy.
 10. Zmień otoczenie
  Wyjazd, realizacja ambitnych planów napędza zagubione jednostki. Jeśli zainwestujesz w siebie i nowe doświadczenia, szybciej odbijesz się od tzw. dna i odkryjesz piękno życia. Podróże mogą okazać się idealną próbą zdystansowania się do problemu, zatem warto wziąć urlop i pakować walizki.
  Podsumowując, czas rozstania jest z pewnością trudny, szczególnie dla osób wrażliwych oraz porzuconych. Warto jednak pamiętać, iż z każdego negatywnego doświadczenia może narodzić się coś pięknego, a sposobów na walkę z zerwaniem jest więcej niż mogłoby się wydawać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here