Introwersją jest w psychologii nazywanie kierowania swoich poczynań do wewnątrz, czyli ku podmiotowi. Wówczas jednostka jest zdecydowanie bardziej skłonna do autorefleksji oraz życia w tak zwanym własnym świecie. Mimo iż cechy introwertyka mogą się wydawać proste do określenia, zrozumienie pojęcia jest tylko pozornie łatwe. Zatem przyjrzyjmy się im z bliska!
Cechy introwertyków
Carl Jung użył sformułowania „introwertyk” jako pierwszy, jednocześnie stwierdzając, iż osoba taka kieruje większość swoich przeżyć „do wewnątrz”, a świat zewnętrzny nie wpływa aż tak bardzo na jej emocje. Cechuje go bierność, powaga, łagodność oraz wrażenie równowagi wewnętrznej. Ponadto, wykazują ona dość sporą kontrolę nad własnymi emocjami i zachowaniami, jest solidna, dość ostrożna w kontaktach z ludźmi, flegmatyczna. Jej aktywność jest często ograniczona, powolna, przemyślana. Należy jednak pamiętać, iż większość introwertyków cechuje umiarkowane nasilenie cech osobowości introwertycznej. Zazwyczaj przeplatają się one z pozostałymi typami osobowości – np. ekstrawertyzmem neurotycznością.
Warto zaznaczyć, iż introwertycy tracą zdecydowanie więcej energii przebywając wśród ludzi niż w samotności, a inspiracje czerpią głównie z tak zwanego świata wewnętrznego. Są oni jednak dobrymi słuchaczami i dobrze interpretują zachowania innych. Ponadto, koncentrują się oni na przeżywaniu głębokich relacji oraz wolą przebywać z kimś sam na sam, a nie w grupie. Zazwyczaj mówią w wolnym tempie, potrzebują uwagi i skupienia. Co ciekawe, często osiągają lepsze wyniki w nauce niż ekstrawertycy. Dominuje u nich przywspółczulna część autonomicznego układu nerwowego, w związku z tym reagują powoli oraz wykazują problemy z mobilizacją do działania. Robią również dość częste przerwy w aktywności, aby odzyskać utracone siły.
Introwertycy często lubią spędzać czas w samotności, koncentrując się na swoich ulubionych zajęciach i pasjach. Są oni również bardziej wydajni jeśli chodzi o prace umysłowe, ponadto, mają rozwiniętą sferę snów oraz sporo fantazjują. Istotna jest dla nich również poczucie spokoju oraz zachowanie prywatności.
Poza charakterystyką wyodrębnioną poprzez Jung’a, można spotkać się z podziałem jaki utworzył Włodek Markowicz. Wykreował on dwie grupy introwertyków. Pierwszą charakteryzuje samowystarczalność, pewność siebie oraz upodobanie zadań, które związane są z introspekcją. Druga jest określana jako zdecydowanie bardziej nieśmiała, zamknięta w sobie oraz szczególnie ceniąca samotność. Łatwo zauważyć, iż druga kategoria może zdecydowanie trudniej radzić sobie z nawiązywaniem relacji.
Oczywiście, należy pamiętać, iż opis introwersji to jedynie uproszczenie rzeczywistości, a introwertycy niekoniecznie muszą wykazywać wiele wspólnych cech.
Błędne rozumienie introwersji
Poniżej opisane zostaną najczęstsze błędy w rozumieniu introwersji.
- Ludzie nieśmiali to introwertycy.
Nie można mylić nieśmiałości z introwersją, ponieważ introwertycy mogą sobie dobrze radzić z kontaktach społecznych. Jedynie samo przebywanie wśród ludzi może okazać się bardziej wyczerpujące niż w przypadku ekstrawertyków. - Cechuje ich większa kreatywność niż ekstrawertyków
Łączenie obu tych cech jest błędne. Koncentrowanie się na życiu wewnętrznym nie powinno być jednoznacznie związane z większą kreatywnością introwertyków. - Introwertycy nie sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych oraz przy pracy w grupie.
Introwertyk może okazać się bardzo dobrym szefem, opanowanym, ambitnym oraz zdystansowanym. Ponadto, ich skupienie oraz zwracanie uwagi na szczegóły może okazać się bardzo wartościowe. - Introwertycy to zazwyczaj jednostki ze skłonnością do depresji
Przebywanie w samotności nie musi się łączyć z depresyjnymi nastrojami. Mogą oni bowiem doceniać czas, w którym mogą skupić się na swoich emocjach i poświęcić się swoim pasjom.
Podsumowując, introwertyk to jeden z typów osobowości, którego nie należy mylić z zaburzeniem. Zazwyczaj jest to osoba cicha, skoncentrowana na emocjach, ceniąca sobie przebywanie w samotności. Ponadto, można go określić jako dobrego obserwatora oraz słuchacza. Ważne pamiętać, iż introwersja jest to jedynie szablon osobowości. Większość jednostek określają bowiem zarówno cechy introwertyka, jak i ekstrawertyka i ciężko je jednoznacznie określić.