Strona główna Osobowości Introwersja

Introwersja

89
0
introwersja

Introwersją jest w psychologii nazywanie kierowania swoich poczynań do wewnątrz, czyli ku podmiotowi. Wówczas jednostka jest zdecydowanie bardziej skłonna do autorefleksji oraz życia w tak zwanym własnym świecie. Mimo iż cechy introwertyka mogą się wydawać proste do określenia, zrozumienie pojęcia jest tylko pozornie łatwe. Zatem przyjrzyjmy się im z bliska!

Cechy introwertyków

Carl Jung użył sformułowania „introwertyk” jako pierwszy, jednocześnie stwierdzając, iż osoba taka kieruje większość swoich przeżyć „do wewnątrz”, a świat zewnętrzny nie wpływa aż tak bardzo na jej emocje. Cechuje go bierność, powaga, łagodność oraz wrażenie równowagi wewnętrznej. Ponadto, wykazują ona dość sporą kontrolę nad własnymi emocjami i zachowaniami, jest solidna, dość ostrożna w kontaktach z ludźmi, flegmatyczna. Jej aktywność jest często ograniczona, powolna, przemyślana. Należy jednak pamiętać, iż większość introwertyków cechuje umiarkowane nasilenie cech osobowości introwertycznej. Zazwyczaj przeplatają się one z pozostałymi typami osobowości – np. ekstrawertyzmem neurotycznością.
Warto zaznaczyć, iż introwertycy tracą zdecydowanie więcej energii przebywając wśród ludzi niż w samotności, a inspiracje czerpią głównie z tak zwanego świata wewnętrznego. Są oni jednak dobrymi słuchaczami i dobrze interpretują zachowania innych. Ponadto, koncentrują się oni na przeżywaniu głębokich relacji oraz wolą przebywać z kimś sam na sam, a nie w grupie. Zazwyczaj mówią w wolnym tempie, potrzebują uwagi i skupienia. Co ciekawe, często osiągają lepsze wyniki w nauce niż ekstrawertycy. Dominuje u nich przywspółczulna część autonomicznego układu nerwowego, w związku z tym reagują powoli oraz wykazują problemy z mobilizacją do działania. Robią również dość częste przerwy w aktywności, aby odzyskać utracone siły.
Introwertycy często lubią spędzać czas w samotności, koncentrując się na swoich ulubionych zajęciach i pasjach. Są oni również bardziej wydajni jeśli chodzi o prace umysłowe, ponadto, mają rozwiniętą sferę snów oraz sporo fantazjują. Istotna jest dla nich również poczucie spokoju oraz zachowanie prywatności.
Poza charakterystyką wyodrębnioną poprzez Jung’a, można spotkać się z podziałem jaki utworzył Włodek Markowicz. Wykreował on dwie grupy introwertyków. Pierwszą charakteryzuje samowystarczalność, pewność siebie oraz upodobanie zadań, które związane są z introspekcją. Druga jest określana jako zdecydowanie bardziej nieśmiała, zamknięta w sobie oraz szczególnie ceniąca samotność. Łatwo zauważyć, iż druga kategoria może zdecydowanie trudniej radzić sobie z nawiązywaniem relacji.
Oczywiście, należy pamiętać, iż opis introwersji to jedynie uproszczenie rzeczywistości, a introwertycy niekoniecznie muszą wykazywać wiele wspólnych cech.

Błędne rozumienie introwersji

Poniżej opisane zostaną najczęstsze błędy w rozumieniu introwersji.

 1. Ludzie nieśmiali to introwertycy.
  Nie można mylić nieśmiałości z introwersją, ponieważ introwertycy mogą sobie dobrze radzić z kontaktach społecznych. Jedynie samo przebywanie wśród ludzi może okazać się bardziej wyczerpujące niż w przypadku ekstrawertyków.
 2. Cechuje ich większa kreatywność niż ekstrawertyków
  Łączenie obu tych cech jest błędne. Koncentrowanie się na życiu wewnętrznym nie powinno być jednoznacznie związane z większą kreatywnością introwertyków.
 3. Introwertycy nie sprawdzają się na stanowiskach kierowniczych oraz przy pracy w grupie.
  Introwertyk może okazać się bardzo dobrym szefem, opanowanym, ambitnym oraz zdystansowanym. Ponadto, ich skupienie oraz zwracanie uwagi na szczegóły może okazać się bardzo wartościowe.
 4. Introwertycy to zazwyczaj jednostki ze skłonnością do depresji
  Przebywanie w samotności nie musi się łączyć z depresyjnymi nastrojami. Mogą oni bowiem doceniać czas, w którym mogą skupić się na swoich emocjach i poświęcić się swoim pasjom.

Podsumowując, introwertyk to jeden z typów osobowości, którego nie należy mylić z zaburzeniem. Zazwyczaj jest to osoba cicha, skoncentrowana na emocjach, ceniąca sobie przebywanie w samotności. Ponadto, można go określić jako dobrego obserwatora oraz słuchacza. Ważne pamiętać, iż introwersja jest to jedynie szablon osobowości. Większość jednostek określają bowiem zarówno cechy introwertyka, jak i ekstrawertyka i ciężko je jednoznacznie określić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here