hipomania

Hipomania

Hipomania to inaczej zespół hipomaniakalny, charakteryzujący się poczuciem podwyższonego nastroju. Jest to jednak stan jedynie przejściowy. Na dodatek jest on dość nienaturalny. Przede wszystkim hipomania może występować podczas choroby afektywnej dwubiegunowej, kiedy to faza tak zwanej manii przeplata się z fazą depresji. Jednak hipomania może także stanowić odrębną przypadłość (rzadkie zjawisko). Wtedy oznacza, że przez dłuższy czas występuje stan podwyższonego nastroju. Taki „szał” może przybierać różne postacie. Jeżeli ogranicza się do tego, że dana osoba jest nienaturalnie szczęśliwa, to jeszcze nie jest to najgorsza postać. Jeśli jednak osoba cierpiąca na hipomanię, wpada w manię, może to być niestety groźne nie tylko dla niej, ale i dla całego otoczenia. Często taki stan charakteryzuje się tym, że chory myśli, że może bez problemu „góry przenosić”, że ma nieskończone możliwości, wydaje mnóstwo pieniędzy, wręcz zapożycza się. Niestety w przypadku choroby afektywnej, po takim stanie następuje stan depresyjny, kiedy to trudno jest się nawet podnieść z łóżka.

Hipomania a mania

Hipomania to po prostu łagodniejsza wersja manii. Rzadko występuje jako osobna choroba. Raczej jest jedną z faz choroby afektywnej dwubiegunowej. Hipomania jest więc stanem podwyższonego nastroju, który jednak nie jest aż tak niebezpieczny. Objawia się często zadowoleniem z życia, szczęściem, radością. Podczas gdy mania może objawiać się jeszcze większym „szałem”. Zazwyczaj stan hipomanii trwa minimalnie 4 dni. Jednak dużo zależy tutaj od indywidualnych cech jednostki. Niektórzy trwają w tym stanie miesiącami, podczas gdy inni jedynie dniami czy tygodniami.
Leczenie

Aby odpowiednio leczyć epizody hipomanii, manii czy depresji, czyli objawy choroby afektywnej, specjalista (psychiatra) z pewnością dobierze skuteczne stabilizatory nastroju, na przykład węglan litu oraz inne neuroleptyki czy leki przeciwdepresyjne. Takie leczenie jest niestety często stosowane nawet przez całe życie. Jednak w niektórych przypadkach bywa oczywiście tak, że wystarczy pół roku lub rok leczenia, aby na zawsze uwolnić się od hipomanii. Jednak jest to raczej zjawisko rzadkie. Zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że mania czy hipomania występuje zazwyczaj przy chorobie afektywnej dwubiegunowej, z której to nie da się całkowicie wyleczyć.

Objawy hipomanii

Podczas tej fazy chory odczuwa napływ ogromnej energii, doskonałe samopoczucie, zwiększone możliwości fizyczne, a także dużą aktywność intelektualną. Ponadto wykazuje chęci do spotkań ze znajomymi, bryluje w towarzystwie. Często zdarza się tak, że jeśli ktoś obcy nie wie, że dana osoba boryka się z hipomanią (a właśnie trwa u niej epizod hipomaniakalny), to może z pewnością ocenić ją jako bardzo otwartą, radosną, zabawną osobę. Niestety ta choroba może przez to pozostać niezauważona. Często też zdarza się tak, że bliscy przez dłuższy czas bagatelizują objawy hipomanii, w strachu przez leczeniem psychiatrycznym bądź niepochlebną opinią innych ludzi. Oczywiście nie jest to poprawne rozwiązanie i nie stanowi żadnego wyjścia z sytuacji, wręcz może ją tylko pogorszyć. Niestety małe choroby często doprowadzają do większych.

Przyczyny hipomanii

Mechanizm prowadzący do wystąpienia hipomanii nie został jeszcze niestety jednoznacznie określony. Często jednak za potencjalne przyczyny manii uznaje się wiele różnych czynników. Głównym z nich są różne zaburzenia neuroprzekaźników w mózgu. Badania potwierdziły, że nadmierne pobudzenie układów (noradrenergicznego oraz dopaminergicznego chociażby przez zażywanie leków wpływających na te układy) może powodować epizody hipomaniakalne. Innym istotnym aspektem mogą być tutaj predyspozycje genetyczne. Jeżeli starsze pokolenia zmagały się z chorobami dotyczącymi zmiany nastrojów, to niestety młodsze też mogą zostać tym obarczone. Natomiast leki, które mogą wzmagać występowanie hipomanii to leki psychotropowe, ale także internistyczne. Przyczyną hipomanii mogą być także powikłania po różnych chorobach (AIDS, toczeń rumieniowaty, zaburzenia tarczycy). Różne fazy nastrojów mogą być też oczywiście wypadkową trudnych doświadczeń życiowych. Jeżeli danej osobie ciężko jest poradzić sobie z jakąś traumą, to może to niestety skutkować pojawieniem się innych dolegliwości. Warto więc w takich przypadkach skorzystać z pomocy psychoterapeuty, a jeśli już pojawi się u nas hipomania – to także psychiatry.

4.2/5 - głosy: 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *