Hipnoza, czy jesteś podatny?

hipnoza

Następny artykuł serii – Autohipnoza w 7 krokach

Hipnoza

Spośród kilku mitów związanych z hipnozą istnieje bardzo ciekawy który sugeruje że by być zahipnotyzowanym to trzeba być podatnym na hipnozę. Sprawdźmy więc jak to naprawdę jest z tą podatnością.

WIĘC CO TO JEST TA PODATNOŚĆ

Przez hipnotyzerów którzy uznają istnienie podatności, nazywa się nieumiejętność wejścia w hipnozę i uzyskać fenomenów hipnotycznych. Bardzo ciekawe jest to, że za pomocą rożnego rodzaju testów, podzielili oni społeczeństwo na 3 grupy:

 • które może osiągnąć lekką głębokość hipnozy
 • która może osiągnąć średnią głębokość hipnozy
 • która może wejść bardzo głęboką w hipnozę

Tutaj trzeba zaznaczyć, że rożne książki mogą zmieniać te proporcje o kilka punktów procentowych. Wartości są przedstawione w sposób uogólniony. Jednak wywarły one wpływ na pokolenia hipnotyzerów, hipnoterapeutów jak i psychologów, którzy żyją w świecie, w którym podatność hipnotyczna jest rozdzielana przez wróżkę gdy się człowiek rodzi.

Teraz jednak może pojawić się pytanie, skąd się wzięło takie postrzeganie. Że ludzie mają jakąś podatność na hipnozę. Uważam że istnieją tutaj dwie przyczyny.

 • Ludzie źle postrzegają hipnozę i nie podążają za wskazówkami hipnotyzera
 • Zła metodologia badań która doprowadziła do tak błędnych wniosków

 

POSTRZEGANIE W SPOŁECZEŃSTWIE

hipnozaDave Elman twierdził ze jedyną osobą która może przeszkodzić ci w wejściu w hipnozę jesteś ty sam. Uważał że ludzie nie chcą wchodzić w hipnozę, ponieważ nie rozumieją jej i nie wiedzą czym jest. A tam gdzie pojawia się niewiedza, jest też strach. Dodatkowo kino oraz inne media wykreowały hipnozę jako narzędzie kontroli mentalnej. Cała lista mitów związanych z hipnoza jest dość duża, tutaj wypada wymienić je i przy okazji obalić je całkowicie.

W HIPNOZIE STRACĘ NAD SOBĄ KONTROLE:

hipnozaPrzeciwnie, w hipnozie będziesz miał całkowitą kontrole nad sobą. Będziesz w stanie kontrolować swoje myśli i ciało w sposób w jaki wcześniej nie mogłeś tego zrobić.

W HIPNOZIE POWIEM CI WSZYSTKIE SWOJE SEKRETY:

hipnozaJeżeli posiadasz kontrole nad swoim umysłem, nad tym co mówisz i czujesz, to jeżeli nie będziesz chciał czegoś powiedzieć to po prostu tego nie zrobisz. Wręcz przeciwnie, ludzie w hipnozie potrafią doskonale kłamać. Co ciekawe da się wyszkolić kogoś nawet by oszukał maszynę do wykrywania kłamstw, gdy będzie przez nią badany.

NIE BĘDĘ MÓGŁ SIĘ OBUDZIĆ:

Hipnoza nie jest snem, i nie zanotowano żadnego przypadku by ktoś nie mógł wyjść z hipnozy. Ponieważ hipnoza jest tak naturalnym i codziennym stanem jak oddychanie. Wchodzisz w nią i wychodzisz z niej każdego dnia.

ZROBIĘ COŚ PRZECIWKO SOBIE:

Gdy hipnotyzer zasugeruje ci cokolwiek niezgodnego z twoimi moralnymi lub etycznymi wartościami to automatycznie odrzucisz taką sugestie. Wszystkie sugestie muszą być dla ciebie pozytywne byś je zaakceptował.

hipnozaJak widać takie przeświadczenia mogą powodować że występuje strach i dlatego ludzie nie mogą odnosić korzyści związanych z hipnozą. Jeżeli nie zniweluje się tych nieporozumień, to niewprawny hipnotyzer powie że nie jesteś podatna na sugestie lub coś podobnego. A co ciekawe jak ktoś poprosi cie byś podał sól przy stole, to jesteś w stanie to zrobić. Co oznacza że potrafisz wykonać zasugerowane polecenie. Więc gdy tylko ktoś jest pozbawiony lęku i chce podążać za instrukcjami, to nagle okazuje się że może osiągnąć w hipnozie wszystkie fenomeny.
Koniec części pierwszej

4.7/5 - głosy: 3

5 odpowiedzi

 1. Jak to jest, że w hipnozie można kontrolować swoje ruchy jeszcze bardziej? Jak to jest odczuwalne? Na jakim poziomie odbywa się ta kontrola i czy te ruchy są faktyczne czy fantomowe? To fascynująca teoria!

 2. Zaraz zabieram się za szukanei częsci drugiej, mam wrażenie że ten artykuł otworzył mój umysł na nowe doświadczenie, marzy mi się teraz stan hipnotyczny! Te opowieści o innym rodzaju kontroli, o wyobraźni, o popularności tego stanu i idealnym kłamaniu sprawiają, że mam na to chęć!

 3. Była osoba która hipnotyzowała wiele osób mnie nie dała rady Napiszcie coś więcej o tym

 4. Ja jestem strasznie ciekaw , tych-takich możliwości czy jestem ale raczej to ja mogę kimś i to przyjaźnie sterować, ja mam taki talent albo zdolność, wyczuwam że ktoś kłamie , nie mówi prawdy i zostawiam personę. Naturalna prawda poziom kontaktu to dla mnie tryb życia. nie kontaktuję się gdyż kłamstwo dla mnie promieniuje i ja to naturalnie wyczuwam. To taki automat MENTALNY , nie potrafię jego opisać dokładnie ale tak szukam PRZYJAZNYCH KONTAKTÓW. W ogóle brak kłamstwa to IDEALNA DLA MNIE KRAINA DO ŻYCIA. Nigdy nie potrafiłem kłamać , wrażenie że i tak widać czuć że kłamie – jak przysłowiowe że NA ZŁODZIEJU CZAPKA GORE…..
  z chęcią bym dał się przetestować. Ciekawy jestem samego siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *