Strona główna Ciekawostki i poradniki Hiperwentylacja – co to jest?

Hiperwentylacja – co to jest?

6
0
Hiperwentylacja

Przyczyny hiperwentylacji Istnieje wiele przyczyn hiperwentylacji; do najczęstszych należą:

 • Lęk – na przykład podczas egzaminu lub doświadczając ataku paniki
 • Stres – na przykład podczas trudnej sytuacji lub przeciążenia pracą
 • Zbyt szybkie lub zbyt głębokie oddychanie – na przykład podczas ćwiczeń fizycznych
 • Oddychanie przez usta zamiast przez nos – na przykład podczas snu
 • Choroby ogólne, takie jak POChP, astma lub rozedma płuc
 • Bycie pod wpływem narkotyków lub alkoholu
 • Wystąpienie niepożądanej reakcji na leki
 

Symptomy hiperwentylacji

Objawy hiperwentylacji są różne, w zależności od osoby doświadczającej jej i jej przyczyny. Do częstych objawów należą zawroty głowy, światłowstręt, bóle w klatce piersiowej, duszności oraz mrowienie w palcach rąk i nóg. Ludzie, którzy są hiperwentylacji może również czuć się jak oni mają atak astmy. Mogą mieć wrażenie, że się dławią, lub że coś utknęło w tylnej części ich gardła. Objawy hiperwentylacji i ataku astmy są bardzo podobne. Hiperwentylacja może powodować ataki paniki lub pogorszyć istniejące zaburzenia paniczne. Ataki paniki to nagłe uczucia intensywnego strachu i niepokoju, z objawami takimi jak zwiększone tętno, pocenie się, drżenie i duszność, które trwają co najmniej 10 minut. Ludzie mogą doświadczyć ataku paniki, gdy są zestresowani, a to może prowadzić do hiperwentylacji.  

Efekty hiperwentylacji

Hiperwentylacja może powodować różne negatywne skutki, które mogą być niepokojące dla osób jej doświadczających. Może powodować zawroty głowy, światłowstręt, uczucie mrowienia, duszności i ból w klatce piersiowej. Hiperwentylacja może również zwiększyć ciśnienie krwi i tętno, a także prowadzić do bólów głowy i skurczów mięśni. Hiperwentylacja może być również objawem poważniejszej choroby podstawowej. Jeśli doświadczasz hiperwentylacji lub uważasz, że ty lub inna osoba może doświadczać, ważne jest, aby wykluczyć wszelkie inne możliwe przyczyny objawów. Jeśli masz objawy, które trwają dłużej niż jeden dzień, lub jeśli masz objawy, które zwiększają nasilenie, to jest to dobry pomysł, aby zobaczyć się z lekarzem.  

Diagnoza hiperwentylacji

Hiperwentylacja może być zdiagnozowana na podstawie objawów danej osoby. Jeśli osoba doświadcza hiperwentylacji, może doświadczyć niepokoju, który nasili objawy. Chociaż nie ma testów do diagnozowania hiperwentylacji, lekarze mogą zlecić badanie krwi, jeśli podejrzewają, że dana osoba doświadcza hiperwentylacji z powodu poważniejszego podstawowego stanu medycznego. Jeśli dana osoba ma wysoki poziom CO we krwi, możliwe jest, że doświadcza hiperwentylacji. Lekarze mogą również określić, czy dana osoba doświadcza hiperwentylacji, jeśli zdiagnozowano u niej niski poziom CO we krwi, ale zgłasza ona doświadczanie objawów hiperwentylacji.  

Sposoby leczenia hiperwentylacji

Pierwszym krokiem w leczeniu hiperwentylacji jest zidentyfikowanie jej przyczyny. Po ustaleniu przyczyny hiperwentylacji można ją odpowiednio leczyć. Zaleca się, aby osoby doświadczające hiperwentylacji oddychały do papierowej torby. To pomaga zmniejszyć CO we krwi i pozwala osobie uspokoić się. Inne sposoby leczenia hiperwentylacji to stworzenie uspokajającego otoczenia, stosowanie technik relaksacyjnych i skupienie się na powolnych, głębokich oddechach, jednocześnie dbając o to, by nie doszło do ponownej hiperwentylacji. Jeśli przyczyną hiperwentylacji jest reakcja na leki lub poważniejszy stan chorobowy, można ją odpowiednio leczyć. Biorąc powolne, głębokie oddechy, jednocześnie skupiając się na uspokajających wyobrażeniach, może pomóc uspokoić ciało i zmniejszyć objawy.  

Zapobieganie hiperwentylacji

Niestety, nie ma sposobu, aby zapobiec hiperwentylacji. Jednak wiedząc więcej o przyczynach hiperwentylacji może pomóc ludziom uniknąć tego stanu, gdy jest to możliwe. Jeśli wiesz, że masz skłonność do hiperwentylacji, staraj się unikać stresujących sytuacji i oddychaj głęboko, ale powoli. Możesz również spróbować zmniejszyć swój niepokój, praktykując techniki relaksacyjne, gdy czujesz się zestresowany lub niespokojny. Jeśli przepisano Ci leki, poinformuj lekarza o wszelkich alergiach lub reakcjach, których doświadczyłeś w przeszłości podczas stosowania leków. Niektóre leki mogą powodować hiperwentylację jako efekt uboczny, zwłaszcza leki przeciwlękowe, benzodiazepiny i beta-blokery.  

Radzenie sobie z hiperwentylacją

Jeśli doświadczasz hiperwentylacji, ważne jest, aby spróbować się uspokoić. Głębokie i powolne oddychanie może pomóc w obniżeniu poziomu CO we krwi, ale staraj się unikać zbyt głębokiego oddychania, które może pogorszyć stan. Unikaj wiercenia się i skup się na uspokajających obrazach lub słowach, które pomogą zmniejszyć niepokój. Jeśli znajdujesz się w miejscu publicznym lub w otoczeniu innych osób, spróbuj opuścić to miejsce i znaleźć spokojną przestrzeń, w której będziesz mógł oddychać do papierowej torby i uspokoić się. Jeśli jesteś z przyjaciółmi lub rodziną, daj im znać, co przeżywasz i poproś ich o pomoc w uspokojeniu się. Jeśli jesteś sam, spróbuj znaleźć ciche miejsce, w którym będziesz mógł skupić się na uspokojeniu bez zakłóceń.  

Grupy wsparcia dla hiperwentylacji

Jeśli doświadczasz objawów hiperwentylacji, pomocne jest połączenie się z innymi, którzy również doświadczają tego stanu. Dołączenie do grupy wsparcia może pomóc Ci połączyć się z innymi, którzy przeszli przez podobne doświadczenia i mogą mieć pomocne rady. Mogą one pomóc w zmniejszeniu niepokoju i poczuć się mniej samotnie podczas doświadczania objawów. Pomocne może być również poszukiwanie grup wsparcia dla osób chorych psychicznie. Grupy wsparcia zdrowia psychicznego mogą pomóc Ci połączyć się z innymi, którzy mają wspólne doświadczenia i wyzwania związane ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk i ataki paniki. Podczas gdy niektóre objawy hiperwentylacji mogą być zarządzane, inne nie mogą. Jeśli doświadczasz ciężkiej hiperwentylacji, pomocne może być szukanie leczenia u terapeuty. Terapeuta może pomóc nauczyć się umiejętności zarządzania swoim zdrowiem psychicznym, zmniejszenie lęku i paniki, i radzić sobie z hiperwentylacji.  

Pytania do lekarza o hiperwentylację

Jeśli doświadczasz objawów hiperwentylacji, ważne jest, abyś zobaczył swojego lekarza. Przed wizytą warto zanotować kilka pytań do lekarza. Pytania te mogą pomóc lepiej zrozumieć swój stan i dowiedzieć się, jak zarządzać nim. Niektóre pytania, które należy zadać lekarzowi na temat hiperwentylacji obejmują:
 • Co jest przyczyną moich objawów?
 • Czy jest coś, co mogę zrobić, aby zmniejszyć objawy?
 • Co mogę zrobić, aby zapobiec temu w przyszłości?
 • Jakie mam możliwości leczenia?
 • Jakie są skutki uboczne każdej z opcji leczenia?
 • Jakie jest rokowanie dla mojej choroby?
 • Co powinienem zrobić, jeśli moje objawy się pogorszą?
 

Wnioski

Hiperwentylacja to stan, którego doświadcza wiele osób. Chociaż nie ma na nią lekarstwa, istnieją sposoby radzenia sobie z objawami i zapobiegania ich nasilaniu się. Ważne jest, aby zidentyfikować przyczyny hiperwentylacji i zgłosić się do lekarza, jeśli doświadczasz objawów hiperwentylacji. Pomocne jest również dołączenie do grupy wsparcia, jeśli doświadczasz objawów hiperwentylacji.]]>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here