Bestseller dnia

Floroterapia co to takiego

  • Udostępniam:

Floroterapia to nic innego jak leczenie przy pomocy kwiatów. Oprócz tego, że pięknie wyglądają mają także dodatni wpływ na nasz organizm i często pomagają w wielu terapiach.

Popularne rośliny naszych ogrodów i ich właściwości

Jest wiele roślin które uprawiamy ze względu na śliczne kwiaty, również pachnące. Często nie zdajemy sobie sprawy, że duża część z nich ma właściwości lecznicze.

Kalina koralowa

Kalina to niewielki krzew. Jego ozdobą są białe kwiaty oraz pojawiające się jesienią czerwone owoce, które wiszą nawet przez zimę. Kwiaty kaliny wykorzystywane mogą być w lecznictwie. Mają działanie uspokajające, łagodzące w chorobach górnych dróg oddechowych. Przygotowuje się z nich napar z sokiem np. wiśniowym albo cytrynowym.

Hortensja bukietowa

Kolejnym kwiatem, który obecnie przeżywa swój renesans jest hortensja. Jednak można sobie jej kwiaty zasuszyć i w razie zakażenia układu moczowego wykorzystać. Używa się 1 łyżeczkę kwiatów i zalewa wodą, dodając kilka kropli soku cytrynowego. Pije się taki napar 4 razy dziennie po około 50 ml.

Jabłoń

Jabłka to smaczne i zdrowe owoce, które zimą dostarczają nam wielu witamin i minerałów. Jednak nie tylko z owocu możemy mieć korzyść. W floroterapii używa się kwiatów jabłoni. Można je dodawać do herbaty, a także do kąpieli. Zwłaszcza przy chorobach skóry, ma działanie regenerujące. Jabłoń to jedno z najbardziej wartościowych drzew owocowych i warto skusić się przynajmniej na jeden egzemplarz, do małych ogrodów lepsze będą drzewka kolumnowe (do kupienia w sklepie  www.PodkarpackieSady.pl), a w dużych dowolne.

Jak uzyskiwać i przechowywać wartościowy surowiec ziołowy

Wiadomo, że zioła kupione w sklepach pakowane w torebkach różnią się jakością od tych zbieranych na świeżo. Dlatego jeśli tylko mamy możliwość powinniśmy przynajmniej część surowców na ziołowe herbaty pozyskiwać sami.

Zbiór kwiatów

Kwiaty zbieramy w słoneczne dni, najlepiej jeśli poprzedzające też były bez opadów, w południe od około 11-15 godziny. Zawierają wtedy najwięcej olejków eterycznych, oraz innych pożądanych substancji. Wybieramy kwiaty dopiero co rozwinięte, te już po pełni kwitnienia będą mniej wartościowe.

Suszenie kwiatów

Następnie rozkładamy cienką warstwą na tacce w cieniu, do wysuszenia. Można też suszyć w suszarce do grzybów na najniższym stopniu. O wiele lepiej suszyć je w przewiewie. Także suszarka z wiatrakiem jest najlepsza.

Przechowywanie

Kwiaty wysuszone przechowujemy w szczelnie zamkniętych słoikach w ciemnym i suchym miejscu. Dobrze jest jeszcze przez 2 tygodnie po wysuszeniu sprawdzać czy nie są wilgotne i jedynie podsuszyć. Także kilka ziaren ryżu działa jako pochłaniacz wilgoci. Trwałość kwiatów suszonych to do 2 lat.

Jak widać zastosowanie kwiatów jest wielorakie. Od kuchni kwiatowej, która zdobywa ostatnio dużą popularność po zastosowanie w lecznictwie. Także picie herbat na co dzień z różnych kwiatów nie tylko wspomaga nasz układ odpornościowy, ale też reguluje trawienie.

Źródła:

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Dodaj komentarz