Strona główna Osobowości Flegmatyk – kim jest i jak się zachowuje?

Flegmatyk – kim jest i jak się zachowuje?

9
0
flegmatyk

Słowo flegmatyczny pochodzi od greckiego słowa „phlege”, które oznacza „popiół”. W starożytnym świecie mieszkańcy pewnych obszarów byli znani z tego, że byli tak stoiccy, że nie reagowali nawet wtedy, gdy ich domy zapaliły się. Mieszkańcy tego regionu byli nazywani flegmatycznymi, ponieważ sprawiali wrażenie, jakby w ogóle nie mieli uczuć. Oxford English Dictionary definiuje kogoś jako flegmatyka, gdy jest on spokojny i niewzruszony przez stres lub podniecenie; wolno reaguje na bodźce i ma mało ekspresji w mowie lub działaniu. Jeśli uważasz, że znasz przyjaciela, który pasuje do tego opisu, czytaj dalej i sprawdź, czy masz rację!

Jakie są cechy osoby flegmatycznej?

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o osobach flegmatycznych jest to, że niekoniecznie są one leniwe lub bezproduktywne . Są po prostu bardzo metodyczni i zorganizowani w swoim myśleniu. Są świetne do uspokojenia zestresowanej grupy, ponieważ są bardziej prawdopodobne, aby pozostać na torze i nie być dotkniętym przez panikę. Są również niezawodne i dobre w dotrzymywaniu obietnic. Nie szukają światła reflektorów i dlatego można na nich liczyć, że przyniosą potrzebne materiały na spotkanie lub odłożą krzesła. Są nieco nieśmiali i potrzebują czasu, aby rozgrzać się do innych. Raczej nie będą pierwszymi, którzy zainicjują rozmowę, ale prawdopodobnie będą tymi, którzy cierpliwie wysłuchają, co inni mają do powiedzenia.

Postacie flegmatyczne w literaturze

– Herkules Poirot Agathy Christie jest klasycznym przykładem flegmatycznego typu osobowości. Od skromnych początków jako belgijski detektyw, który nigdy nie opuścił swojego kraju, do wysoko postawionej kariery w Wielkiej Brytanii, Poirot pozostał flegmatycznym, nieemocjonalnym i rozważnym sędzią.

– Benjamin Spock, słynny pediatra i psycholog dziecięcy, zidentyfikował cztery temperamenty u dzieci, które porównał do czterech temperamentów u dorosłych i nazwał je na cześć tych samych czterech greckich bogów: Sanguine, Choleric, Phlegmatic i Melancholic.

– Fikcyjna postać pana Spocka ze Star Treka jest często kojarzona z flegmatycznym typem osobowości.

– Poeta Rumi jest również przypisywany do bycia flegmatycznym typem osobowości. – Fikcyjna postać Sherlocka Holmesa jest również przypisywana do bycia flegmatycznym typem osobowości.

Jak rozpoznać osobę flegmatyczną

Znakiem rozpoznawczym flegmatycznego typu osobowości jest tendencja do bycia nieco przesadnie dramatycznym. Nie oznacza to, że nie są one szczere w swoich emocjach, ale że są bardziej skłonne do ich wyolbrzymiania. Mają również tendencję do bycia bardzo melodramatycznymi w swojej mowie, używając zbyt dramatycznych słów lub zwrotów i mają tendencję do bycia bardzo ekspresyjnymi. Są również bardzo podatne na daydreaming, więc jeśli rozmowa staje się zbyt techniczna, mogą zacząć marzyć i stracić wątek.

Flegmatyczny typ osobowości i jego cechy.

– Osoby flegmatyczne są powolne, cierpliwe i zrelaksowane. Są wysoce zorganizowane, niezawodne i praktyczne. Bardzo łatwo jest się z nimi zaprzyjaźnić, ponieważ są cierpliwi i wysłuchają Ciebie i Twoich problemów.

– Są uważnymi słuchaczami i świetnymi komunikatorami, ponieważ potrafią się dobrze wyrazić.

– Nie ekscytują się rzeczami bardzo łatwo i nie są bardzo żądni przygód, ale są niezawodnymi przyjaciółmi, którzy zawsze będą tam dla Ciebie.

– Są bardzo tradycyjne i lubią przestrzegać zasad i nie byłyby pierwszymi, które łamią zasady.

– Są bardzo łatwe do zrobienia i wziąć wszystko w ich kroku. Są bardzo cierpliwi i nie tracą temperamentu bardzo łatwo.

Dobre i złe strony bycia flegmatykiem

Dobrą stroną bycia flegmatykiem jest to, że jesteś w stanie wziąć wszystko w swoje ręce. Będziesz w stanie spokojnie poradzić sobie z każdym kryzysem, który pojawi się na Twojej drodze, bez zbędnych nerwów. Będziesz w stanie być bardzo dobrym przyjacielem, kiedy ktoś potrzebuje ucha do wysłuchania lub ramienia do wypłakania się. Będziesz również bardzo niezawodny, gdy twoi przyjaciele będą cię potrzebować, ponieważ będziesz w stanie zachować spokój w każdej sytuacji. Złą stroną bycia flegmatykiem jest to, że możesz nie być w stanie zmotywować się do robienia rzeczy. Możesz być w stanie zachować spokój, gdy twoi przyjaciele przechodzą przez coś, ale kiedy będziesz musiał zrobić coś dla siebie, nie będziesz w stanie zmotywować się do zrobienia tego.

Podsumowanie

Flegmatyczny typ osobowości jest bardzo powszechny – posiada go około 25% populacji. Oznacza to, że jest wiele osób, które skorzystałyby z nieco większej organizacji, wielu kierunków i odrobiny cierpliwości z Twojej strony. Jeśli masz flegmatycznego przyjaciela, przygotuj się na to, że będą mieli spokojne, łatwe podejście do życia. Są to osoby, które nigdy nie będą pierwsze, ale zawsze będą tam z uśmiechem na twarzy i pomocną dłonią, gdy zostaną wezwane. Doceniają organizację i porządek w życiu i zawsze będą gotowi do pomocy, ale nie będą tymi, którzy będą rządzić. Możesz skorzystać z osobowości flegmatycznej będąc cierpliwym dla siebie i innych, będąc bardziej zorganizowanym i bardziej troskliwym o uczucia i potrzeby swoich przyjaciół.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here