Strona główna Choroby psychiczne Fibromialgia – przyczyny, objawy i leczenie

Fibromialgia – przyczyny, objawy i leczenie

13
0
fibromialgia

Fibromialgia jest chorobą przewlekłą, która powoduje rozległy ból i zmęczenie. Dokładna przyczyna fibromialgii jest nieznana, ale uważa się, że jest ona wynikiem nieprawidłowego poziomu niektórych substancji chemicznych w mózgu, które wpływają na sposób, w jaki mózg przetwarza sygnały bólu. Fibromialgii często towarzyszą zaburzenia snu, zmiany nastroju i problemy z pamięcią. Nie ma lekarstwa na fibromialgię, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy.

Przyczyny fibromialgii

Przyczyna fibromialgii jest nieznana, ale uważa się, że jest ona wynikiem nieprawidłowego poziomu pewnych substancji chemicznych w mózgu, które wpływają na sposób, w jaki mózg przetwarza sygnały bólu. Te chemikalia obejmują serotoninę i dopaminę. Fibromialgia może być również spowodowana problemem ze sposobem, w jaki układ nerwowy przetwarza sygnały bólowe. Uważa się również, że genetyka może odgrywać rolę w rozwoju fibromialgii, ponieważ ma ona tendencję do występowania w rodzinach.

Objawy fibromialgii

Najczęstszym objawem fibromialgii jest rozległy ból. Ból związany z fibromialgią może być łagodny do silnego i może zmieniać się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Ból może być stały lub może przychodzić i odchodzić. Inne objawy fibromialgii to zmęczenie, problemy ze snem, zmiany nastroju, problemy z pamięcią oraz wrażliwość na zimno lub ciepło, hałas i zapachy.

Leczenie fibromialgii

Nie ma lekarstwa na fibromialgię, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy. Leczenie obejmuje leki, ćwiczenia, techniki relaksacyjne i poradnictwo. Leki stosowane w leczeniu fibromialgii obejmują środki przeciwbólowe, przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Ćwiczenia mogą pomóc zwiększyć siłę i wytrzymałość mięśni, a także poprawić nastrój i nawyki dotyczące snu. Techniki relaksacyjne, takie jak joga lub medytacja, mogą pomóc w zmniejszeniu poziomu stresu. Poradnictwo może pomóc ludziom radzić sobie z emocjonalnymi skutkami życia z przewlekłą chorobą.

Podsumowanie

Fibromialgia jest chorobą przewlekłą, która powoduje rozległy ból i zmęczenie. Dokładna przyczyna fibromialgii jest nieznana, ale uważa się, że jest ona wynikiem nieprawidłowego poziomu niektórych substancji chemicznych w mózgu, które wpływają na sposób, w jaki mózg przetwarza sygnały bólu. Nie ma lekarstwa na fibromialgię, ale istnieją metody leczenia, które mogą pomóc złagodzić objawy. Jeśli uważasz, że możesz mieć fibromialgię, porozmawiaj z lekarzem o możliwościach leczenia.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here