Derealizacja jest zaburzeniem psychicznym określającym uczucie jakichś zmian otaczającego świata. Osoba cierpiąca na derealizację ma poczucie jakby jej otoczenie było w jakiś sposób zmienione, oddalone czy nierealne.
Derealizacja występuje często przy zaburzeniach lękowych, depresyjnych, zaburzeniach obsesyjno-kompulsyjnych czy nerwicach. Stan derealizacji jest niezbyt przyjemny, świadczy także o spadku poziomu dopaminy. Natomiast zwiększenie poziomu adrenaliny jest jak najbardziej naturalnym stanem defensywnym mózgu, który chroni przed nadmierną ilością przyjmowanych bodźców. Główną przyczyną występowania derealizacji jest lęk, jednakże może do niej prowadzić także zmęczenie. Ponadto osoby palące marihuanę, podczas dostarczenia substancji THC do krwi są bardziej podatne na odczuwanie tego zaburzenia.
Objawy derealizacji:
– sen na jawie
– oderwanie od rzeczywistości
– brak spójności z otoczeniem
– życie innych (świata dokoła) toczy się jakby obok
– uczucie nierealności świata
– obniżona koncentracja
– obniżona zdolność zapamiętywania
– nachodzące myśli egzystencjonalne
– brak poczucia zmian klimatu
– pustka w głowie
Spis treści
Przyczyny derealizacji
W zasadzie nie istnieje konkretna przyczyna stanu derealizacji. Eksperci (psychiatrzy i psychologowie) przyczyn tego zaburzenia upatrują często w traumatycznych przeżyciach, które miały miejsce na przykład w dzieciństwie albo w dorosłym życiu. Bardziej chwilowy stan derealizacji może wystąpić także u osób zdrowych, a jego podstawową przyczyną może być na przykład długotrwałe zmęczenie organizmu. Najczęściej jednak przyczyną derealizacji jest tylko i wyłącznie silny lęk. Oczywiście tego rodzaju lęk może być natomiast konsekwencją bardzo różnych wydarzeń. Przede wszystkim chodzi tutaj o zaburzenia psychiczne, jak depresja lękowa, nerwica natręctw czy też inne choroby związane z lękiem.
Jak się pozbyć derealizacji?
Jeżeli uczucie derealizacji często się pojawia, to zapewne jest ono bardzo nieprzyjemne. Zaburzenia percepcji pojawiające się co jakiż czas mogą skutkować na przykład problemami w pracy. W celu ich niwelacji można zastosować więc terapię psychologiczną. Sposoby leczenie chronicznych stanów derealizacji są też oczywiście zależne od przyczyn, które je prawdopodobnie wywołują. Bardziej epizodyczna derealizacja, pojawiająca się u osób zdrowych, która wynika głównie z przemęczenia, raczej nie wymaga specjalistycznego leczenia. Co więcej inne stany derealizacji, które mają bardziej fizjologiczne przyczyny w większości przypadków mogą po prostu minąć samoistnie, czyli okażą się być typowo przejściowe. Natomiast zespół derealizacji-depersonalizacji (DD), który charakteryzuje się nawracającym wrażeniem oddzielenia się od swojego ciała czy też otaczającego nas świata, należy już leczyć. Często stanowi temu towarzyszą nadmierne uczucia zmian wobec przeżywanych emocji, wrażenie patrzenia z góry lub z oddali na otaczający świat, braku poczucia realizmu, a nierzadko też uczucie zautomatyzowania swoich działań i funkcji życiowych. Taki stan, nawet jeżeli wynika z depresji i silnych emocji oraz stresu, może także ustąpić bez podejmowania terapii. Jednak jeżeli nie stanie się to przez co najmniej pół roku, należy skontaktować się z psychiatrą, którzy pomoże dobrać odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach okazuje się, że wystarczy skuteczna psychoterapia, aby stan derealizacji odszedł w zapomnienie. Warto też mieć na uwadze, że osoby, które palą marihuanę, mogą częściej znajdować się w fazie derealizacji. Nie tyczy się to jedynie stanów po paleniu, ale także tych między dostarczaniem THC do krwi. Oczywiście raczej z tego rodzaju zaburzeniem mają do czynienia osoby, które często paliły marihuanę. Długotrwałe dostarczanie substancji psychoaktywnych do ustroju, może skutkować nieodwracalnymi zmianami w mózgu. Warto mieć to na uwadze, nim sięgnie się po kolejnego „papierosa”.
Podsumowując, stany derealizacji na pewno nie są uczuciem przyjemnym. Oderwanie od swojego ciała czy też otaczającej nas rzeczywistości powoduje odrealnienie wszystkiego co nas otacza. Wtedy można odnieść wrażenie, że wszystko dokoła to jakaś bajka. Najlepiej więc jeżeli takie stany nie pojawiają się zbyt często. Natomiast jeśli co jakiś czas derealizacja zaprząta nasz umysł, to można odnieść wrażenie, że funkcje poznawcze zostały zaburzone. Jeżeli taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skorzystać z pomocy specjalisty.