Następny artykuł serii – Hipnoza a autohipnoza
CZYM JEST HIPNOZA?
Zjawisko hipnozy potocznie kojarzy się z efektownymi występami estradowymi, kiedy to wybrana z widowni osoba wprowadzona w trans wykonuje polecenia hipnotyzera. Obecnie hipnozę rozumie się, jako zjawisko bardzie j naturalne i powszechnie obserwowane. Hipnoza jest naturalnym stanem umysłu, który występuje u wszystkich ludzi. To relaks połączony z rozluźnieniem umysłu i ciała, któremu towarzyszy utrata kontroli nad wszystkim tym, co dzieje się wokół nas.
HISTORIA HIPNOZY
Terminu „hipnoza” używa się też na określenie techniki służącej do osiągnięcia zmienionych stanów świadomości. Przez tysiące lat służyła ona medycynie i religii oraz stanowiła element plemiennych obyczajów. W trans hipnotyczny wprowadzały amulety, wypowiadane zaklęcia, hasła skandowane wielokrotnie przez tłum miasta oraz tańce wojenne. O hipnozie po raz pierwszy oficjalnie zaczęto rozmawiać u schyłku XVIII wieku. Hipnoza zakłada istnienie nieświadomej sfery psychiki, która ujawnia się w stanie transu i reaguje na sugestie osoby hipnotyzującej. Przekonanie to po raz pierwszy zostało podniesione do rangi naukowej przez Zygmunta Freuda w jego teorii psychoanalizy. Zgodnie z nią w działaniach człowieka istnieją motywy nieświadome. Nie mogą one być świadomie wykonywane, ponieważ istnieją różnego rodzaju zakazy kulturowe, które to uniemożliwiają. Do nieświadomych treści można dotrzeć także poprzez hipnozę. Pomaga to zrozumieć motywy własnych działań i osiągnąć stan równowagi. Obecnie często wskazuje się na to, że w naszej nieświadomości zdeponowane są wewnętrzne zasoby, których źródło stanowią budujące doświadczenia z przeszłości takie jak np. sukcesy i porażki, przeżycia radosne lub dramatyczne.
NA KOGO DZIAŁA HIPNOZA?
Wielu ludzi twierdzi, że hipnozie ulegają jedynie jednostki słabe, podatne na sugestię. Tymczasem jest zupełnie odwrotnie. Najłatwiej jest wprowadzić w trans osoby silne psychicznie. Ich pewność siebie oraz brak leku dają w efekcie większą otwartość na nowe doświadczenia. Tacy ludzie przechodzą w stan głębokiej hipnozy mimo otwartych oczu. Osoby o wątlejszej konstrukcji psychicznej można wprowadzić w stadium lekkie bądź średnie. Badania wskazują, że około 5% ludzi jest niepodatnych na hipnozę a w głęboki trans można wprowadzić około 25% populacji. Nie można jednak zahipnotyzować osoby, która tego nie chce, konieczna jest chęć współpracy z jej strony.
To ciekawe, że osoby silne psychicznie są bardziej podatne, choć artykuł to dość jasno tłumaczy. Niemniej jednak nigdy bym o tym w ten sposób nie pomyślała. Ta cała hipnoza to bardzo ciekawy temat z tego co widzę, cieszę się, że mam jeszcze kilka artykułów do przeczytania:)
Kiedyś moja siostra próbowała mnie hipnotyzować zegarkiem ale jej nie wyszło:) ALe słyszałem, że można się samemu wprowadzić w ten stan więc chyba nie potrzeba do tego speców? To ciekawe, że można komuś tak wejść w głowę, czy to przypadkiem ludziom nie „miesza”?