Czy wiecie co wpływa na Wasz nastrój?

Następny artykuł serii – 40 inspiracji na przygnębienie

Dzisiaj zaprezentuję Wam kilka faktów oraz przykładów z życia codziennego, które mają wpływ na Wasz nastrój, a o których być może nie zdajecie sobie sprawy. Mam nadzieje, że dzięki tym wskazówkom już od jutra zaczniecie zwracać uwagę na niektóre rzeczy, a przez to Wasze życie stanie się chociażby odrobinę lżejsze i łatwiejsze.

Zły nastrój jest zaraźliwy

Naukowcy udowodnili, że ludzie, którzy są nieprzerwanie w złym nastroju – świadomie, bądź nie – zarażają nimi innych, aby choć trochę zrzucić z siebie tego ciężaru i obarczyć nim innych. W jednym z badań grupa przeciętnych studentów miała żyć pod jednym dachem ze pesymistycznie nastawionymi do życia współlokatorami. Pod koniec badania okazało się, że po kilku miesiącach owa grupa również przyjęła ich fatalistyczną postawę. Także na następny raz, gdy z niezrozumiałych dla Was przyczyn będziecie mocno przygnębieni, nie obarczajcie siebie, bo być może ktoś z Waszego otoczenia „podarował” Wam negatywny ładunek emocji. Ten fakt ma jednak swoją pozytywną stronę, gdyż działa to także w drugą stronę i świetny nastrój również jest zaraźliwy, dlatego warto dzielić się z innymi uśmiechem. Nigdy nie wiadomo czy ten drobny gest nie odmieni na dobre czyjegoś dnia.

Spacer w słoneczny dzień – tak czy nie?

Co zaskakujące – odpowiedź na to pytanie nie jest taka oczywista. Wszyscy świetnie wiedzą, że spacer po parku w słoneczny dzień jest korzystny dla naszego zdrowia i humoru. Jednak uważajcie, ponieważ zbyt długie przebywanie na słońcu może spowodować całkiem odwrotny efekt. Jak to możliwe? Naukowcy z Włoch udowodnili, że mrużenie oczu (z powodu nasłonecznienia) zwiększa u ludzi poziom rozdrażnienia aż o 40%! Dzieje się tak z powodu bliskiego związku pomiędzy mózgiem, a mięśniami mimicznymi. W momencie, w którym się uśmiechami – chociażby na siłę – mózg rozpoznaje ten ruch twarzy i kojarzy go ze szczęściem, dlatego nasz nastrój się poprawia. Taka sama zasada odnosi się do mrużenia oczu, bowiem ten gest jest zazwyczaj zarezerwowany dla sytuacji negatywnych, w których jesteśmy rozdrażnieni czy agresywni. Dlatego podczas spaceru, gdy oślepieni promieniami słońca mrużycie oczy Was mózg w pewnym momencie się „myli” i kategoryzuje ten odruch jako nieprzyjemny, a więc automatycznie pogarsza się Wasz nastrój. Dlatego okulary przeciwsłoneczne warto jest brać nie tylko z uwagi na promienie UV.

Kwiaty

Jeżeli lubicie otaczać się kolorami, to powinniście wiedzieć nieco więcej na temat ich oddziaływania, bowiem jak się okazuje mają one duży wpływ na nasze samopoczucie. Czerwony kolor zwiększa ciśnienie krwi, a co za tym idzie naszą aktywność, dlatego jest dobry dla flegmatyków. Fiolet natomiast ma całkiem odwrotny wpływ, gdyż wycisza i wzmacnia introwertyczne skłonności, więc zamkniętym i nieśmiałym ludziom jest odradzany. Ludziom, którzy mają problemy z popadaniem w depresję zaleca się rozweselający i przyjemny dla oka kolor różowy. Niebieski uspokaja i jest wskazany dla rozemocjonowanych osób, podobnie działa kolor zielony, który również pozytywnie wpływa na nasze nerwy i stres oraz daje uczucie harmonii. Według psychologów kolor pomarańczowy dodaje energii i zwiększa apetyt, sprzyja absorpcji wapnia oraz wspomaga rekonwalescencję po chorobie. Natomiast żółty stymuluje układ nerwowy oraz pokarmowy, a ponadto wspomaga logiczne myślenie.

Woda

Odwodnienie wpływa na częste zmiany nastroju – udowodniły to najnowsze badania. Nawet 1% odwodnienia organizmu ma ogromne znaczenie i sprawia że czujecie się zmęczeni, stłamszeni, zdemotywowani i słabi. Ilość wody, którą w ciągu dnia powinien wypić przeciętny dorosły człowiek nie powinna być mniejsza niż 1,5l! Dlatego tak ważne jest, by ciągle nawadniać swoje ciało.

Portale społecznościowe

Naukowcy udowodnili, że ludzie zatracają umiejętność czerpania przyjemności z własnego życia, gdy przeglądają zdjęcia swoich znajomych (np. na facebooku). Ponadto jak się okazuje wirtualne kontakty społeczne z innymi mogą czasem pochłaniać zbyt dużą ilość naszego czasu, dlatego ciągle odczuwamy presję, iż nie jesteśmy w stanie ogarnąć tak wielu rzeczy na raz. A to z kolei może prowadzić do problemów układu pokarmowego, huśtawek nastroju, a także do depresji.

Dieta

Okazuje się, że dieta ma ogromny wpływ na nasz nastrój. Naukowcy jednogłośnie stwierdzają, że im zdrowiej się odżywiasz, tym lepiej się czujesz. A zrezygnowanie z tłustych dań i słodkich napojów to pierwszy krok nie tylko do poprawy samopoczucia, ale również do zrzucenia zbędnych kilogramów! Odpowiednio zbilansowana dieta bogata w proteiny, złożone cukry i tłuszcze nienasycone to cały klucz do sukcesu. Ważne, by opierała się o chude mięso, niezliczoną ilość warzyw, nasion oraz owoców. Niezdrowe, wysokokaloryczne i tłuste jedzenie sprawia, że czujemy się ciężko, nic nam się nie chce, stajemy się leniwi, a do tego mamy wyrzuty sumienia, więc zastanówmy się, czy warto?

Postawa ciała

Zaskoczeni? A jednak okazało się, iż wyprostowana sylwetka od razu sprawia, że zaczynamy myśleć optymistyczniej i wracamy do przyjemnych wspomnień. Ważny jest również chód. Jeżeli ramiona są wyprostowane, a głowa podniesiona – wówczas czujecie się bardziej pewni siebie oraz przyjaźniej patrzycie na świat. Powolny i zniechęcony chód oraz garb na plecach sprawia natomiast, że wyglądacie na wyssanych z energii i tak też zaczynacie się czuć.

Mam nadzieję, że dzięki tym wskazówkom poczujecie się lepiej i będziecie mieć świadomość co Wam pomoże w przypadku kiepskiego nastoju. A uda Wam się w ten sposób pomóc Waszym bliskim? Spróbować nie zaszkodzi!

4.5/5 - głosy: 4

3 odpowiedzi

  1. Rewelacja 🙂
    Co do mrużenia oczu podobnie ma się zmiana samopoczucia do trzymania ołówka w ustach za pomocą warg lub za pomocą zębów, które wymagają innego ułożenia mięśni mimicznych, a co za tym idzie – determinują dobry humor lub złość. Te, jak się wydaje, banalne rzeczy mają tak ogromny wpływ na nasze życie, że czasami warto znać takie wskazówki aby droga przez życie była przyjemniejsza 🙂

  2. To ciekawe, że portale społecznościowe wpływają negatywnie na samopoczucie ale po głębszym zastanowieniu muszę się z tym zgodzic. Ideą portali społecznościowych stało się w ostatnich czasach chwalenie się, a zatem wysyłamy zdjęcia z wakacji i drogich restauracji, świetnych imprez, oznaczamy się z przyjaciółmi i w świetnym humorze. To może działać jak płachta na byka na osoby, które aktualnie są w gorszym nastroju lub przeżywają kryzys.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *