Bestseller dnia

Choleryk w ogrodzie

  • Udostępniam:

Podobno praca w ogrodzie uspokaja, jednak nie każdemu udaje się osiągnąć ten spokój. Tym bardziej jak świeżo zasiany trawnik przemeblowany został przez kreta, a ładnie kwitnący krzew na złość usycha.

Tajemnica oazy spokoju

W ogrodzie szukamy wytchnienia, siły jaką dają nam rośliny. Jednak w rozrachunku wychodzi na to, że walczymy z przeciwnościami losu starając się utrzymać w nim idealny porządek.

Jak sobie radzi natura

Ogród charakteryzuje się tym, że się o niego dba. Jednak urządzanie natury aż do przesady nigdy nie przynosi zysku. Bo tam rządzą całkiem inne prawa. Dlatego zakładając ogród warto je poznać i wykorzystać. Takie na przykład nowości jak drzewka kolumnowe muszą być przycinane cyklicznie aby utrzymały swój kształt.

Plony ze swojego ogrodu

Doglądanie ogrodu daje nam zajęcie, podczas którego możemy skupić się na zielonych roślinach, przebywamy na świeżym powietrzu, ruszamy się, gimnastykujemy. Ma to ogromny wpływ na nasze samopoczucie, równowagę duchową oraz regenerację. Także plony jakie możemy zebrać podczas tej pracy wprawiają w zadowolenie, podnoszą nasze samopoczucie i wartość.

Drzewa owocowe w każdym, nawet najmniejszym ogrodzie

W małym ogrodzie może i nie ma dużo pracy, ale nie jest on z gumy i nieraz brakuje nam miejsca na nowe rośliny. Dlatego warto zawczasu o tym pomyśleć i wybierać odmiany o niskim wzroście. Z drzew najlepsze będą owocowe drzewka kolumnowe (do kupienia na PodkarpackieSady.pl)które nie zajmują dużo miejsca ani czasu przy pielęgnacji, a i tak możemy uzyskać z nich całkiem ładny plon owoców.

Poza tym nie tylko jabłka są tu plonem. Jak mamy obficie kwitnącą jabłoń warto ususzyć sobie trochę jej kwiatów na herbatkę oraz do kąpieli, która działa łagodząco przy różnego rodzaju chorobach skóry.

Ziołowe rabaty

Jest dużo ziół, które mają działanie lecznicze, uspokajające. Warto zadbać o ich obecność, poza tym jest to źródło surowca na herbaty czy przypraw do potraw.

W miejscach słonecznych najlepiej rośnie:

  • melisa – na herbatkę uspokajającą i na lemoniadę;
  • Szałwia lekarska – herbatka z niej działa bakteriostatycznie;
  • lawenda – można wykorzystać na syrop;
  • tymianek – idealny na przeziębienie.

Tam gdzie jest więcej cienia i wilgoć poradzą sobie:

  • mięta – na niestrawność;
  • Dąbrówka rozłogowa – działa odtruwająco i reguluje układ pokarmowy;
  • Miodunka plamista – na choroby płuc.

Zakładając ogród warto pamiętać, że w naturalnym środowisku nic nie rośnie od linijki. Tylko tam gdzie jest najkorzystniej. Dlatego gdy sadzimy rośliny tam gdzie są dla nich najlepsze warunki, to rosną bez większych problemów i są bardziej odporne na choroby.

Źródła:

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Dodaj komentarz