Bestseller dnia

Borderline, czym jest?

  • Udostępniam:

Borderline

Obecnie rozróżnia się tyle chorób psychicznych, że zwykły internauta wczytując się w niektóre artykuły może totalnie się pogubić w gąszczu informacji na temat niektórych przypadłości. W tym tekście przyjrzymy się jednak dość nietypowemu przypadkowi, który po pierwsze bardzo trudno zdiagnozować, a po drugie, takie przypadki są naprawdę toksyczne dla najbliższego środowiska. Chodzi o schorzenie zwane Borderline – czyli pograniczne zaburzenie osobowości.

Definicja Borderline oraz objawy tej przypadłości.

Borderline – jest to typ osobowości, który charakteryzuje się nagłymi, niekontrolowanymi wahaniami nastroju, niekontrolowanymi wybuchami gniewu, silnym lękiem przed odrzuceniem oraz uczuciem pustki w swoim życiu, braku sensu.

Osobowość borderline to przypadłość dotycząca takich osób, u których nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia psychozy (np. schizofrenii) lub nerwicy. Osoba taka cechuje się zachowaniami przypisywanymi dla obu tych przypadłości. Jakie więc są objawy pogranicznego zaburzenia osobowości?

Po pierwsze osoby z tą przypadłością cierpią na wieczny niepokój. Ich codzienne życie jest przepełnione wieloma negatywnymi emocjami, od złości, gniewu i zdenerwowania, po smutek, znudzenie oraz wstyd. Chory nie potrafi sam uspokoić swoich uczuć i reakcji, pod wpływem stresu zostaje sparaliżowany i nie potrafi zebrać swoich myśli oraz zacząć działać.

Po drugie pograniczne zaburzenie osobowości powoduje, że człowiek wręcz panicznie boi się odrzucenia. W takim przypadku osoby chore reagują w dwojaki sposób, albo totalnie izolują się od wszelkiego rodzaju kontaktów, albo starają się utrzymać stałą bliskość związku z innymi osobami, unikając jednocześnie osób życzliwych, dających pozytywne doświadczenia, a wszystko oczywiście przez lęk przed odrzuceniem. W przypadku związków z innymi ludźmi, na początku osoba taka nie zauważa negatywnych cech drugiego człowieka, wręcz go idealizuje, nie widząc zarówno swoich złych stron jak i złych stron drugiej osoby. Są zaborczy, często zazdrośni, przez co oczekują ciągłego udowadniania, że partner ich kocha, nie odrzuca. Jednak w momencie przełomu, idealizowanie się kończy i pozostają jedynie same negatywne emocje.

Po trzecie osoby cierpiące na borderline są niezwykle wybuchowe, w ciągu pięciu minut mogą wybuchnąć złością, śmiać się, płakać, a chwilę później stać się obojętnymi na wszystko. Takie osoby cechuje bardzo duża niestabilność emocjonalna.

Czy można wyleczyć Borderline oraz jak to się robi?

Jak w przypadku każdych zaburzeń tak również w przypadku borderline można stosować leczenie, które często przynosi pożądane skutki. Nazwanie tego typu osobowości chorobą może nie jest właściwe, jednak jak najbardziej pograniczne zaburzenie osobowości powinno się leczyć, chociażby ze względu na negatywny wpływ na otoczenie oraz na samą osobę cierpiącą na tą przypadłość.

Najczęściej stosowana jest wieloletnie psychoterapia, gdzie wyróżnia się trzy różne rodzaje psychoterapii skutecznych dla tej przypadłości. Jeśli sama psychoterapia nie pomaga, a stan osoby się pogarsza dodatkowo stosuje się także farmakoterapię.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

3 komentarze

  1. Karol 5 lat temu
  2. lamka 5 lat temu
  3. Sylwek 2 lata temu

Dodaj komentarz