Borderline
Obecnie rozróżnia się tyle chorób psychicznych, że zwykły internauta wczytując się w niektóre artykuły może totalnie się pogubić w gąszczu informacji na temat niektórych przypadłości. W tym tekście przyjrzymy się jednak dość nietypowemu przypadkowi, który po pierwsze bardzo trudno zdiagnozować, a po drugie, takie przypadki są naprawdę toksyczne dla najbliższego środowiska. Chodzi o schorzenie zwane Borderline – czyli pograniczne zaburzenie osobowości.
Definicja Borderline oraz objawy tej przypadłości.
Borderline – jest to typ osobowości, który charakteryzuje się nagłymi, niekontrolowanymi wahaniami nastroju, niekontrolowanymi wybuchami gniewu, silnym lękiem przed odrzuceniem oraz uczuciem pustki w swoim życiu, braku sensu.
Osobowość borderline to przypadłość dotycząca takich osób, u których nie ma możliwości jednoznacznego stwierdzenia psychozy (np. schizofrenii) lub nerwicy. Osoba taka cechuje się zachowaniami przypisywanymi dla obu tych przypadłości. Jakie więc są objawy pogranicznego zaburzenia osobowości?
Po pierwsze osoby z tą przypadłością cierpią na wieczny niepokój. Ich codzienne życie jest przepełnione wieloma negatywnymi emocjami, od złości, gniewu i zdenerwowania, po smutek, znudzenie oraz wstyd. Chory nie potrafi sam uspokoić swoich uczuć i reakcji, pod wpływem stresu zostaje sparaliżowany i nie potrafi zebrać swoich myśli oraz zacząć działać.
Po drugie pograniczne zaburzenie osobowości powoduje, że człowiek wręcz panicznie boi się odrzucenia. W takim przypadku osoby chore reagują w dwojaki sposób, albo totalnie izolują się od wszelkiego rodzaju kontaktów, albo starają się utrzymać stałą bliskość związku z innymi osobami, unikając jednocześnie osób życzliwych, dających pozytywne doświadczenia, a wszystko oczywiście przez lęk przed odrzuceniem. W przypadku związków z innymi ludźmi, na początku osoba taka nie zauważa negatywnych cech drugiego człowieka, wręcz go idealizuje, nie widząc zarówno swoich złych stron jak i złych stron drugiej osoby. Są zaborczy, często zazdrośni, przez co oczekują ciągłego udowadniania, że partner ich kocha, nie odrzuca. Jednak w momencie przełomu, idealizowanie się kończy i pozostają jedynie same negatywne emocje.
Po trzecie osoby cierpiące na borderline są niezwykle wybuchowe, w ciągu pięciu minut mogą wybuchnąć złością, śmiać się, płakać, a chwilę później stać się obojętnymi na wszystko. Takie osoby cechuje bardzo duża niestabilność emocjonalna.
Czy można wyleczyć Borderline oraz jak to się robi?
Jak w przypadku każdych zaburzeń tak również w przypadku borderline można stosować leczenie, które często przynosi pożądane skutki. Nazwanie tego typu osobowości chorobą może nie jest właściwe, jednak jak najbardziej pograniczne zaburzenie osobowości powinno się leczyć, chociażby ze względu na negatywny wpływ na otoczenie oraz na samą osobę cierpiącą na tą przypadłość.
Najczęściej stosowana jest wieloletnie psychoterapia, gdzie wyróżnia się trzy różne rodzaje psychoterapii skutecznych dla tej przypadłości. Jeśli sama psychoterapia nie pomaga, a stan osoby się pogarsza dodatkowo stosuje się także farmakoterapię.
3 komentarze
To tak jakbym czytał o mojej dziewczynie i o dziewczynach moich kolegów. Czy to możliwe, że wszystkie maja osobowość borderline? Żarty żartami ale wydaje mi się, że coraz więcej osób ma takie wahania nastroju, chociaż bardziej uważam to za wynik stresu w pracy i życiu codziennym niż problem charakteru.
Borderline to zdecydowanie jedno z ciekawszych zaburzen opisywanych w podręcznikach. Na pograniczu klasyfikacji a przy tym dość często spotykane. Nie jest łatwo żyć z osobą z borderline ale i niełatwo jets nią być. Może cień nadziei kladzie na te przypadlosc fakt, ze okresy smutku przeplatane są okresami euforii?
Taka osoba z borderline niszczy pozytywne emocje i uczucia najbliższym.Dolujac ograniczając wysmiewajac powodują że tracisz radość życia poczucie humoru własnej wartości i zapadasz w smutek bojąc się agresji psychicznej. Ona cieszy się z cudzego cierpienia sama nie ma empatii nie może nic pozytywnego zbudować. Rujnuje zdrowie i życie osobiste najbliższej osobie czyniąc z niej ofiarę swojej zanurzonej osobowości