Bestseller dnia

Jak barwa światła wpływa na nastrój

  • Udostępniam:

Niektórzy zastanawiają się, dlaczego w jednych pomieszczeniach czują się bardzo dobrze, a w innych bolą ich oczy, czasami głowa. Bardzo często ma na to wpływ źle dobrana barwa światła.

Barwy światła

Popularnie barwę światła określa się jako zimną lub ciepłą. W praktyce o barwie światła decyduje temperatura barwowa wyrażana w Kelwinach (K). Dla barwy ciepłej przyjmuje się wartości poniżej 3 000 K a dla barwy zimnej powyżej 5 000 K. A co z żarówkami o wartości K między 3 000 a 5 000? Niektórzy określają je neutralnymi, jest to światło najbardziej zbliżone do światła dziennego.
Oprócz barwy światła bardzo ważny jest także wskaźnik oddawania barw (Ra). Im bliżej wartości 100, tym bardziej kolory są naturalne, rzeczywiste. Nie powinno się kupować do pomieszczeń domowych żarówek, których Ra jest mniejsze niż 80.

sufit-podwieszany-oswietlenie

Jak dobrać barwę światła do pomieszczeń w domu

Barwa światła powinna być dobrana do funkcji poszczególnych pomieszczeń w domu. Będziemy mieć wtedy gwarancję, że w każdym z nich będziemy czuć się dobrze. Barwa ciepła wpływa relaksująco, pomieszczenia stają się bardziej przytulne i sprawiają wrażenie rozświetlonych. Barwa ciepła sprzyja kontaktom interpersonalnym, zachęca do długich rozmów, wspólnego oglądania telewizji.

Zdecydowanie w pomieszczeniach o barwie ciepłej światła lepiej się wyciszamy i pozbywamy stresu. Światło o barwie ciepłej idealnie nadaje się do salonu, sypialni, pokoju dzieci i (np. http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/35-lampy-dla-dzieci) wszystkich tych pomieszczeń, w których spędzamy dużo czasu.
Barwa zimna działa pobudzająco, więc najlepiej światło takie umieszczać w pomieszczeniach, gdzie przebywamy krócej lub musimy pracować. Zimna barwa sprzyja koncentracji, dodaje energii. Żarówki zimne można zmontować w gabinecie, łazience oraz kuchni. W pomieszczeniach tych warto zainstalować także źródło światła o barwie ciepłej, które można uruchomić po zakończeniu pracy i oddać się przyjemnemu relaksowi. Co ciekawe, przy zimnej barwie światła nie powinno się długo czytać, ponieważ treści są w mniejszym stopniu przyswajane.

oswietlenie-do-kuchni

Fot. Tradycyjne oświetlenie kuchni. Źródło: http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni

Barwy światła w miejscach pracy i publicznych

Także w pomieszczeniach o charakterze użytkowym należy zadbać o odpowiedni dobór barwy światła. W biurach, bankach, lokalach handlowych powinno być ono zdecydowanie zimne, pobudzające do działania i podejmowania decyzji. W sklepach bardzo istotny jest także wskaźnik oddawania barw, klient znacznie chętniej kupi towar, którego kolory zbliżone są do naturalnych. Inaczej jest w lokalach gastronomicznych, tu klient przychodzi nie tylko zjeść, ale także się zrelaksować. Światło zdecydowanie powinno mieć barwy ciepłe, sprzyjające odprężeniu i zachęcające do długich rozmów.

Następny artykuł serii -

Podobał Ci się ten artykuł? Daj nam motywację do pisania kolejnych udostępniając go :)

  • Udostępniam:

Dodaj komentarz