Strona główna Choroby psychiczne Autyzm – co to jest i jakie są jego objawy?

Autyzm – co to jest i jakie są jego objawy?

15
0
autyzm

Zaburzenie ze spektrum autyzmu (ASD) to zaburzenie rozwojowe, które wpływa na komunikację i zachowanie. Chociaż autyzm można zdiagnozować w każdym wieku, mówi się, że jest to „zaburzenie rozwojowe”, ponieważ objawy zwykle pojawiają się w pierwszych dwóch latach życia.

Występowanie ASD

ASD występuje we wszystkich grupach etnicznych, rasowych i społeczno-ekonomicznych i jest około cztery razy częstsze wśród chłopców niż dziewcząt. Zaburzenie ze spektrum autyzmu obejmuje stany, które wcześniej uważano za odrębne – autyzm, zespół Aspergera, zaburzenie dezintegracyjne w dzieciństwie i nieokreśloną formę wszechobecnego zaburzenia rozwojowego.

Termin „spektrum” w zaburzeniu ze spektrum autyzmu odnosi się do szerokiego zakresu objawów i nasilenia. ASD może wahać się od bardzo łagodnego do ciężkiego. Niektóre osoby z ASD potrzebują niewielkiego lub żadnego wsparcia; inni mogą potrzebować znacznego wsparcia przez całe życie.

Przyczyna ASD

Przyczyna ASD jest nieznana, chociaż badania sugerują, że rolę odgrywają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Obecnie uważa się, że istnieje wiele przyczyn wielu typów ASD. Żaden gen nie został powiązany z autyzmem; jednak naukowcy zidentyfikowali szereg genów związanych z zaburzeniem. W niektórych przypadkach autyzm wydaje się być związany z narażeniem na toksyny środowiskowe podczas ciąży. Badania sugerują również, że osoby z pewnymi schorzeniami są bardziej narażone na posiadanie dziecka z ASD. Należą do nich zespół łamliwego chromosomu X – stan spowodowany zmianami w pojedynczym genie – oraz stwardnienie guzowate – rzadkie zaburzenie genetyczne, które powoduje wzrost łagodnych guzów w mózgu i innych ważnych narządach. Prenatalna ekspozycja na wirusa różyczki (niemiecka odra) również została powiązana z ASD. Wydaje się, że autyzm nie jest spowodowany praktykami rodziców. Pogląd, że autyzm jest spowodowany przez zimne lub emocjonalnie odległe „matki z lodówki”, od dawna jest dyskredytowany. Zamiast tego badania sugerują, że kombinacja czynników – podatności genetycznej i czynników środowiskowych – może odgrywać rolę w rozwoju ASD. Poszukiwanie tych czynników trwa. Obecnie nie ma lekarstwa na ASD, ale dostępne są metody leczenia, które łagodzą objawy i pomagają chorym dzieciom lepiej funkcjonować w szkole i w domu. Dzięki wczesnej diagnozie i interwencji większość dzieci z ASD nauczy się umiejętności potrzebnych do poprawy jakości życia wraz z wiekiem.”

Podsumowanie

Chociaż nie wiemy wszystkiego o tym, co powoduje ASD, wiemy, że jest to złożony stan z wieloma możliwymi przyczynami. Wiemy również, że wczesna diagnoza i interwencja mogą mieć duży wpływ na życie osób z ASD, pomagając im rozwijać umiejętności potrzebne do lepszego funkcjonowania w domu i szkole. Jeśli uważasz, że Twoje dziecko może mieć ASD, porozmawiaj ze swoim pediatrą lub skontaktuj się z lokalnym programem wczesnej interwencji w celu oceny”.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here