Strona główna Choroby psychiczne Atawizm – czym jest i jak się objawia?

Atawizm – czym jest i jak się objawia?

30
0
atawizm

Jednym słowem, atawizm to tendencja do powrotu do cech przodków. Jest to powrót do wcześniejszego okresu życia lub ponowne pojawienie się cechy genetycznej, o której sądzono, że została wyhodowana z danego osobnika lub gatunku. Słowo „atawizm” pochodzi od łacińskiego słowa atavus, które oznacza prapradziadka lub przodka. Badania nad atawizmem należą do biologii, a dokładniej do zoologii. U ludzi, atawistyczne przykłady obejmują ponowne pojawienie się owłosienia z warunkami takimi jak hipertrichoza (nadmierny wzrost włosów), jak również powrót problemów z mową związanych z neandertalskim DNA u niektórych osób. Innymi słowy, ktoś kto ma wyjątkowo gęste włosy na ciele i mówi z wadami wymowy może wykazywać oznaki atawistycznego szczepu, który odziedziczył po swoich dalekich przodkach.

Jaka jest etymologia słowa „atawizm”?

Słowo „atawizm” pochodzi od łacińskiego słowa atavus, które oznacza pradziadka lub przodka. Osoba, która ma skłonność do wykazywania cech atawistycznych, nazywana jest atawistą.

Dlaczego osoba wykazuje oznaki atawizmu?

Atawizm może być dziedzicznym lub przypadkowym schorzeniem genetycznym, które jest uwarunkowane obecnością „mutacji regresywnych” (rewersji genetycznej). W atawizmie dziedzicznym, rewersja prawdopodobnie występuje, gdy osoba dziedziczy dwie kopie genu recesywnego w określonej lokalizacji na chromosomie. Jeśli rodzic jest nosicielem genu recesywnego, który ponownie pojawia się u dziecka, jest prawdopodobne, że będzie ono wykazywało cechy atawistyczne.

Przykłady atawizmu u ludzi

Nadmierny wzrost włosów: Osoby z hipertrichozą mogą wykazywać cechy atawizmu, ponieważ stan ten jest spowodowany mutacją w konkretnym genie. Stan ten znany jest również jako „zespół wilkołaka”, ponieważ objawia się najczęściej u pacjentów, którzy mają bliskiego członka rodziny z tym schorzeniem. –

Trudności z mową: Niektórzy ludzie mają trudności z formowaniem pewnych dźwięków w słowach z powodu zmutowanego genu, który kiedyś istniał u neandertalczyków. Gen ten nie został całkowicie wyhodowany z ludzkiej puli genów, co oznacza, że niektórzy ludzie wykazują oznaki atawizmu, mając wady wymowy podobne do neandertalczyków.

Niezdolność do używania rąk: Ludzie są znani ze swojej zręczności, jednak niektórzy ludzie mają dziedziczną niezdolność do używania rąk. Stan ten nazywany jest brachydaktyką, czyli krótkimi palcami. Uważa się, że ta choroba genetyczna powstała u ludzi zarówno z powodu genów neandertalskich, jak i chowu wsobnego w rodzinie królewskiej w średniowieczu.

Cechy atawistyczne u zwierząt

Zwiększony wzrost włosów: Niektóre gatunki mogą wykazywać wzrost włosów przypominający ich przodków, np. świnie, które mają szczecinę i włosy na pysku (stan znany jako hipertrichoza świń). Koty mogą również wykazywać wzrost włosów na łapach lub uszach.

Dodatkowe palce lub pazury: Niektóre zwierzęta wykazują jedną lub dwie dodatkowe cyfry lub pazury, ponieważ są to cechy śladowe związane z ich przodkami.

Dłuższe nogi: Niektóre zwierzęta, takie jak psy, wykazują wzrost długości nóg, tak jakby z czasem były to psy o mniejszych nogach. To samo można powiedzieć o nogach królika, które mogą stać się dłuższe w ciągu pokoleń.

Nieparzyste zęby: Wiele gatunków ssaków ma zęby, które wydają się być bardziej prymitywne lub przodków.

Zmiany w diecie: Niektóre zwierzęta z czasem zmieniają swoją dietę, powracając w ten sposób do diety bardziej przodków. Na przykład koty są znane z jedzenia mięsa, jednak wiele z nich stosuje dietę składającą się głównie z roślin. Argumentowano, że zwierzęta te powracają do diety przodków.

Podsumowanie

Przewidywanie przyszłości: Niektórzy naukowcy zasugerowali, że atawizm może być używany do przewidywania przyszłości. Chodzi o to, że cechy, które zniknęły, pojawią się ponownie u gatunków w miarę upływu czasu. Jako skrajny przykład, wyginięcie ludzi spowodowałoby ponowne pojawienie się pewnych ludzkich cech u innych gatunków, takich jak zdolność do używania złożonych narzędzi.

Teoria ewolucji: Teoria ewolucji może być wyjaśniona przez odwrócenie pewnych cech w czasie. Chociaż wielu naukowców zgadza się, że odwracanie się pewnych genów może być odpowiedzialne za ewolucję gatunków, uważają oni również, że do ewolucji potrzebna jest znaczna ilość mutacji.

Przodkowie: Badanie atawizmu może pomóc naukowcom w określeniu rodowodu danego gatunku. Co więcej, badanie atawizmu może pomóc naukowcom zrozumieć cechy, które ludzie stracili z biegiem czasu.

Podsumowanie

Atawizm to tendencja do wykazywania cech swoich przodków. Ludzie są znani ze swojej zdolności do uczenia się na błędach i doskonalenia jako gatunek, ale atawizm ujawnia, że jesteśmy również skłonni do cofania się do wcześniejszego stanu bycia. Słowo „atawizm” pochodzi od łacińskiego słowa atavus, które oznacza pradziadka lub przodka.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here