Asertywność
Wydaje się, że większości ludzi wypowiedzenie pewnych trzech liter, w momencie kiedy ktoś o coś nas poprosi albo zapyta , sprawia naprawdę wielki problem. Chodzi oczywiście o słowo „nie”, pod względem odmawiania na prośby innych ludzi. Niestety w naszym kraju panuje przekonanie, że odmowa pomocy jest niegrzecznym zachowaniem. Asertywność czyli umiejętność wyrażania własnego zdania, sprzeciwiania się czy też odmawiania to cecha, z którą problemy ma naprawdę mnóstwo osób. Jak więc skutecznie, a zarazem delikatnie odmówić, zachowując jednocześnie dobre relacje z osobą, która o coś nas poprosiła, zapytała?
Najpierw warto sobie zdać sprawę z tego, jak ważną cechą w życiu każdego człowieka jest asertywność, co dzięki niej możemy zyskać, a co niestety będziemy tracili w naszym życiu. Dzięki asertywności, będziemy mogli wyznaczyć pewne granice, których nie będziemy chcieli aby ktokolwiek przekraczał. Dzięki temu poczujemy się bardziej wartościowi, pewni siebie. Asertywne zachowanie to nie tylko słowo „nie” to także umiejętność przeciwstawienia się poczynaniom innych ludzi. Przykład? Niektórym może przeszkadzać nawet tak błaha rzecz, że ktoś stoi obok niego za blisko. Umiejętne wykorzystanie asertywności pozwoli nam na łagodne zwrócenie uwagi i przeciwstawienie się takim sytuacjom.
Istnieje pięć praw, które musimy zaakceptować i wprowadzić do swojego życia, by móc kształtować w naszej osobie asertywne zachowania.
Każdy ma prawo do robienia tego co chce, do momentu kiedy czyny te nie ranią drugiego człowieka.
Każdy ma prawo do zachowania swojej godności używając asertywnych zachowań, nawet tych raniących inne osoby – do momentu kiedy asertywność nie zamienia się w agresywność.
Każdy ma prawo prosić kogoś innego o pomoc, do czasu gdy uważasz, że osoba ta ma pełne prawo odmówić.
Jeśli zachodzi sytuacja, w której nie do końca wiadomo jakie prawa obowiązują, każdy ma prawo do dyskusji i wyjaśnienia zaistniałej sytuacji z inną osobą.
Każdy ma prawo do korzystania ze swoich praw, jeśli ich nie wykorzystujesz, automatycznie sobie je odbierasz.
Jakie więc są zasady asertywnego zachowania jeśli chodzi o odmówienie kiedy ktoś nas o coś poprosi? Po pierwsze, uważnie wysłuchaj. Po drugie, weź pod uwagę status rozmówcy (osoba starsza, rówieśnik). Po trzecie, staraj się by odmowa była skierowana do tej jednej konkretnej prośby, a także, żeby była miło zaakcentowana bez zbędnych wstawek. Po czwarte uzasadnij swoją odmowę, podaj konkretny powód, unikaj ogólnych stwierdzeń takich jak „nie mogę”.