Aseksualizm to po prostu negatywne nastawienia do seksu. Można też powiedzieć, że aseksualizm to całkowity brak odczuwania jakiegokolwiek pociągu seksualnego. Oczywiście takie zachowanie może mieć różnorakie przyczyny. Szacuje się, że aseksualizm dotyczy nawet 1 procenta całej ludzkości. Aseksualne osoby przekonują nawet, że to tak zwana czwarta orientacja seksualna.
Spis treści
Jak się objawia aseksualizm?
Osoby aseksualne zwykle już od najmłodszych lat nie wykazują zainteresowania kontaktami seksualnymi. Oczywiście trudno jest to rozpoznać u dzieci, które przecież z reguły nie odczuwają pożądania. Jednak warto obserwować relacje dziecka z rówieśnikami, bowiem już w zasadzie od najmłodszych lat chłopcy interesują się dziewczynkami i odwrotnie. Dobrze jeżeli ich podejście jest „zdrowe”, czyli gdy dzieci trochę wstydzą się płci przeciwnej, a zarazem jest ona dla nich interesująca i zagadkowa. Podejrzenie w kierunku aseksualizmu ma sens tylko wówczas, jeśli dana osoba (już starsza) w żadnym ze swoich związków nie wykazywała jakichkolwiek potrzeb seksualnych, a ta tendencja ta utrzymuje się nieprzerwanie od rozpoczęcia życia uczuciowego.
Osoby aseksualne bardzo unikają w zasadzie wszystkich form jakiegokolwiek kontaktu fizycznego. Wiele z nich nawet nie wykazuje potrzeby odbywania stosunków seksualnych, a często też nie posiada ochoty na zawiązywanie więzi typowo platonicznej z drugą osobą. Natomiast istnieją też osoby, które pomimo swojego aseksualizmu, tolerują różnorakie formy pieszczot, zdarza się im także niekiedy odczuwać podniecenie, często w takiej sytuacji rozładowują napięcie na przykład masturbacją. Taki stan rzeczy może wynikać przede wszystkim ze strachu przed odbyciem stosunku seksualnego, chociażby z obawy przed jakąś chorobą weneryczną.
Przyczyny aseksualizmu
Przyczyn takiego zachowania należy upatrywać zazwyczaj w czynnikach środowiskowych oraz psychologicznych (np. traumy seksualne z przeszłości), takich jak na przykład gwałt czy też epizody molestowania seksualnego. Jednak same osoby aseksualne często zwyczajnie zaprzeczają tym informacjom. Ponadto wiele z nich nawet twierdzi, że nigdy nie miało negatywnych doświadczeń z seksem, a mimo to po prostu nie odczuwa podniecenia. Taki stan rzeczy może także wynikać z jakichś uwarunkowań psychologicznych, które nie zostały dotąd odkryte albo po prostu ktoś zraził się do seksu, ale wcale nie pamięta konkretnej przyczyny. Wielu ekspertów wskazuje także głównie na rolę czynników biologicznych, w tym zaburzenia pracy przysadki mózgowej. Jednak tak naprawdę trudno jest wskazać jednoznaczną przyczynę takiego postępowania. Z pewnością może być ono wynikiem pewnych obaw i niechęci, która ma podłoże psychologiczne. W dzisiejszych czasach kiedy na wyciągnięcie ręki ma się dostęp do filmów pornograficznych prawdziwe relacje też mogą być z tego powodu zaburzone. Istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do niechęci wobec seksu. Jednak aseksualizmu nie należy mylić z oziębłością seksualną. Oziębłość jest tylko stanem przejściowym, spowodowanym na przykład zmęczeniem, stresem, chorobą itp. Jeżeli ktoś nie wykazuje chęci do seksu przez długi czas to także wcale nie oznacza, że jest aseksualny. Taka zmiana najczęściej wynika z różnorakich zaburzeń zdrowotnych albo psychicznych. Dlatego jeśli już zauważymy u siebie albo partnera gwałtowny spadek libido, po prostu powinniśmy zasięgnąć rady lekarza oraz wykonać potrzebne badania. Jeżeli spadek libido jest długotrwały, to być może po prostu podejście do partnera uległo zmianie u danej osoby albo rzeczywiście ma ona inne problemy, które przysłaniają jej czerpanie przyjemności z seksu. Dobry specjalista, czyli seksuolog będzie wiedział jak ten problem rozwiązać. Jednak istotne jest, aby właśnie prawidłowo rozróżnić te dwie rzeczy. Przejściowy stan niechęci do seksu to w zasadzie często występująca przypadłość, która może być związana chociażby ze zmianami hormonalnymi u kobiet. Natomiast osoby aseksualne są tak mocno zadeklarowane co do swoich przekonań, że chcą by aseksualizm nazywano czwartą orientacją seksualną.
Podsumowując, oziębłość seksualną można jak najbardziej leczyć i jest ona raczej stanem przejściowym. Natomiast aseksualizm jest już zjawiskiem długotrwałym. Osoby aseksualne prawdopodobnie nigdy nie wykazywały chęci de seksu, ani pożądania względem innych osób. Rzadko słyszy się o przypadkach, że osoba wraz z wiekiem stała się zupełnie aseksualna. Raczej tego typu zjawisko dotyczy właśnie oziębłości seksualnej. Warto też mieć na uwadze, że zmiany libido to naturalny stan rzeczy. Starszy wiek charakteryzuje się niższym libido i nie ma w tym nic niepokojącego.