Następny artykuł serii – Bulimia – odchudzanie stające się chorobą
Alkoholizm
Alkohol to wbrew pozorom jeden z najbardziej uzależniających „środków”, a także jedna z najbardziej wyniszczających używka, które wręcz demoluje organizm człowieka. Nie ma co ukrywać, że każdy dorosły (niestety także większość nieletnich) próbowała alkoholu i wie, jak wpływa na ludzki organizm. Niektórzy piją, bo lubię, inni z kolei piją by nie myśleć o swoich problemach. Wiele osób nie widzi nic złego w alkoholu i mają rację, jednak nadużywanie napojów alkoholowych prowadzi do jednego. Choroby jaką jest Alkoholizm.
Czym jest alkoholizm? Jest to choroba, która powoduje, że człowiek czuje potrzebę zarówno psychiczną jak i „fizyczną” wypicia alkoholu. W najpóźniejszym etapie tej choroby, picie nie kończy się na jednym piwku czy jednym drinku. Osoby takie piją nadmierne ilości, które powodują tak zwane urwania filmu. Nie posiadają żadnych oporów czy też hamulców w spożywaniu alkoholu. Jak więc są objawy alkoholizmu?
Początkowe objawy, które mogą świadczyć, że ktoś popada w alkoholizm to:
- Chęć spożycia alkoholu dla odprężenia, redukcji stresu oraz niepokoju.
- Szukanie okazji do spożycia alkoholu nawet w miejscach, gdzie nie powinno się go spożywać (miejsce pracy).
- Spożywanie alkoholu również w samotności.
Poważniejsze objawy, które mogą świadczyć o chorobie alkoholowej to między innymi:
- Chęć upicia się, czyli tak zwany głód alkoholowy powodujący, że człowiek odczuwa silną potrzebę napicia się alkoholu. Zauważane w szczególności podczas narastającego napięcia czy stresu.
- Brak umiejętności ograniczania ilości picia alkoholu. Najczęściej problemy powstają po wypiciu pierwszego kieliszka. Człowiek nie potrafi kontrolować ilości wypijanego alkoholu i kończy się to najczęściej totalnym upojeniem alkoholowym.
- Spożywanie alkoholu w celu złagodzenia objawów tak zwanego kaca, czyli bólu głowy, braku koncentracji, nudności. Organizm osoby, która spożywa od dłuższego czasu nadmierne ilości alkoholu „domaga się” kolejnej porcji. Osoba chcąc pozbyć się objawów kaca spożywa kolejne dawki alkoholu, które „leczą kaca”.
- Drżenie mięśni, nudności, biegunki, bezsenność, wzmożona potliwość, a nawet przeróżnego rodzaju lęki, to objawy występujące po całkowitym lub częściowym wytrzeźwieniu. Organizm człowieka uzależnionego od alkoholu właśnie w taki sposób reaguje na brak alkoholu w organizmie i domaga się kolejnych porcji by móc dalej funkcjonować.
„Wcale nie mam problemu z alkoholem”.
Najgorszą rzeczą w całej tej sprawie jest to, że osoba, która ma naprawdę problemy z nadmiernym spożywaniem alkoholu wcale tego nie zauważa, a gdy zwróci się jej uwagę, wręcz wypiera się tego, twierdząc, że wszystko z nią w porządku, a osoba, która jej to powiedziała zwyczajnie się czepia.
Jeśli ktoś nie uświadomi sobie sam, w odpowiednim momencie, że w jego życiu jest naprawdę za dużo alkoholu, to później będzie ciężko tego dokonać komukolwiek. Nie trzeba mieć 30 czy 40 lat by zostać alkoholikiem. Młode osoby, które codziennie spożywają alkohol przy okazji różnych imprez również mogą popaść w ten niebezpieczny i wyniszczający nałóg.
Niestety cięzko jest wytłumaczyć takiej osobie, że ma problem za alkoholem a to może powodować później chęć „robienia na złość” i pokazywania, że „mogę pić ile chcę”. Czy jest jakiś sposób na to aby dana osoba sobie to uświadomiła?
Gdzie zaczyna się choroba, a dokad jest to poprostu trend (tzn „klin klinem”) lub przyzwyczajenie (piwko do filmu, a film do snu = piwko do snu codziennie). Jakie są jednostki determinujące alkoholizm? Czy zostało to jasno ustalone?