Afazja to zaburzenie polegające na trudności w mówieniu. Osoba cierpiąca na afazję ruchową (ekspresyjną, motoryczną) jednak w pełni rozumie mowę innych ludzi. Tego rodzaju schorzenie powstaje na skutek uszkodzenia jakiegoś elementu ośrodkowego układu nerwowego. Istnieją jeszcze inne typy afazji. Jest to afazja nominalna oraz czuciowa. Wymienione typy mogą jednak występować łącznie. W takiej sytuacji ma się do czynienia z afazją mieszaną. Zaburzenia zwane afazją mogą występować w różnym wieku, jednak zazwyczaj pojawiają się u dzieci między 2. a 3. rokiem życia. Wtedy dziecko może mieć problem z mówieniem nawet prostych słów albo nie nadąża w nauce za rówieśnikami.
Spis treści
Przyczyny afazji ruchowej:
– wrodzone wady mózgowia,
– przebyte infekcje mózgu,
– uszkodzenia mózgu płodowego czy też uszkodzenie mózgowia niemowlęcia podczas porodu lub w okresie noworodkowym albo niemowlęcym,
– nieprawidłowe wykształcenie się ośrodków odpowiedzialnych za mowę
Natomiast objawy afazji, to po prostu brak możliwości porozumiewania się z otoczeniem lub znaczne ograniczenie możliwości porozumiewania się. Ośrodek mowy jest zlokalizowany w lewej półkuli mózgu. Jednak uszkodzenie prawej półkuli także może spowodować afazję.
Leczenie afazji
Terapia afazji polega na wykonywaniu różnorakich ćwiczeń zaleconych przez logopedę. Odpowiednie leczenie afazji motorycznej, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych opracowuje i wdraża specjalista, czyli logopeda zajmujący się właśnie różnymi zaburzeniami mowy. Podobnie jest w przypadku innych rodzajów takiego zaburzenia. Ćwiczenia są tutaj dostosowane do możliwości danego pacjenta z afazją, a także do typu tego zjawiska. Zawsze można też wykonywać zalecone ćwiczenia w domu, jednak należy robić to dobrze. Specjalista wskaże odpowiednie ćwiczenia i nauczy wykonywać je samodzielnie. Jeżeli jesteśmy rodzicami dziecka z afazją, to oczywiście musimy nie tylko udać się z dzieckiem do logopedy, ale także nieustannie praktykować z nim w domu zalecone ćwiczenia. Tylko dzięki temu, dziecko będzie mogło przezwyciężyć chorobę. Istotne jest także prawidłowe podejście do problemu. W żadnym wypadku nie wolno winić dziecka za zaistniały stan rzeczy. Należy na spokojnie wytłumaczyć mu, dlaczego tak jest, że afazja to choroba, którą można przezwyciężyć. Trzeba tylko przeprowadzić to tłumaczenie z rozsądkiem i bez emocji.
Typy afazji
Często osoby z afazją mają nie tylko problemy z mówieniem, ale także z pisaniem i czytaniem. Te osoby mają uszkodzony lewy płat mózgu, który jest odpowiedzialny za ośrodkowy układ mowy. Jest to tak zwana afazja Wernickiego – nazwa pochodzi oczywiście od osoby, która zaobserwowała jako pierwsza to schorzenie. Afazja Wernickiego charakteryzuje się tym, że osoby które na nią cierpią są zazwyczaj nadwyraz gadatliwe. Na dodatek, wydaje im się, że mówią zupełnie poprawnie. W ich opinii, to inni ludzie mówią dziwnie. Afazja objawia się u nich tak, że używane przez nich wyrazy kompletnie nie mają sensu. Często tworzą także neologizmy. Przy mówieniu zachowują jednak rytmikę oraz w niektórych słowach ich pierwotne brzmienie. Słuchając osoby z afazją Wernickego, można bez wątpienia odnieść mylne wrażenie, że mówi ona poprawnie, ale w obcym, nieznanym nam języku. Interesujący jest także fakt, że czytając tekst, osoby z afazją często popełniają w kółko te same błędy i nie zdają sobie sprawy, że czytają inaczej niż jest napisane. Toteż w przypadku tego schorzenia pomóc może jedynie długotrwałe leczenie u logopedy.
Podsumowując, afazja ruchowa (ekspresyjna, motoryczna) to na pewno schorzenie, które da się leczyć. Jednak trzeba jakby na nowo nauczyć się prawidłowego funkcjonowania ośrodka nerwowego, który znajduje się w lewej półkuli naszego mózgu. Z jakiegoś powodu został on uszkodzony i trzeba zrobić wszystko, aby go naprawić. Jeżeli dziecko cierpi na afazję, to wiele leży w rękach rodzica. Z pewnością musi on skorzystać z pomocy logopedy, ale także samemu ćwiczyć z maluchem, w zaciszu domowym. Im wcześniej zaczniemy z afazją walczyć, tym lepiej.