Strona główna Choroby psychiczne ADHD – co to jest, objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi

ADHD – co to jest, objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi

14
0

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi lub ADHD to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się problemami z koncentracją, nadpobudliwością i impulsywnością. Według National Institute of Mental Health ADHD dotyka około 5% dzieci w Stanach Zjednoczonych. Chociaż najczęściej diagnozuje się ją w dzieciństwie, może również utrzymywać się w wieku dorosłym.

Typy ADHD

Istnieją trzy typy ADHD: typ głównie nieuważny, typ nadpobudliwy i impulsywny oraz typ kombinowany. Najczęstszym typem jest typ kombinowany, który obejmuje objawy zarówno z typów nieuważnych, jak i nadpobudliwych i impulsywnych.

Objawy ADHD

Objawy ADHD różnią się w zależności od osoby, ale generalnie należą do jednej z dwóch kategorii: nieuwagi lub nadpobudliwości/impulsywności. Aby zdiagnozować ADHD, osoba musi mieć co najmniej sześć objawów z jednej z tych kategorii.

Objawy nieuwagi obejmują:
* Trudności w zwracaniu uwagi na szczegóły lub popełnianie nieostrożnych błędów
* Trudności w utrzymaniu uwagi
* Wygląda na to, że nie słucha, gdy mówi się do niego bezpośrednio
* Trudności w przestrzeganiu instrukcji i nieukańczanie zajęć szkolnych lub obowiązków domowych

Objawy nadpobudliwości/impulsywności obejmują:
* Wiercenie się lub skręcanie
* Nadmierne bieganie lub wspinaczka
* Trudności w cichej zabawie lub spokojnym angażowaniu się w zajęcia rekreacyjne
* Zamykanie odpowiedzi przed wysłuchaniem całego pytania

Przyczyny ADHD

Dokładna przyczyna ADHD nie jest znana, ale uważa się, że jest to spowodowane kombinacją czynników genetycznych i środowiskowych. Naukowcy uważają, że geny odgrywają rolę, ponieważ ADHD często występuje w rodzinach. Czynniki środowiskowe, które mogą przyczyniać się do rozwoju ADHD, to narażenie na ołów, spożywanie alkoholu przez matkę w czasie ciąży oraz palenie papierosów podczas ciąży.

Podsumowanie

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twoje dziecko możecie mieć ADHD, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem lub innym specjalistą ds. zdrowia psychicznego w celu uzyskania dokładnej diagnozy i planu leczenia. Chociaż nie ma lekarstwa na ADHD, istnieją metody leczenia, które mogą pomóc ludziom radzić sobie z objawami i prowadzić udane życie.

Oceń artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here