Facebook Twitter
    Portal psychologiczny
    Facebook Twitter
    • Interakcja
      • Osobowości
      • Związki i relacje
    • Choroby i zaburzenia psychiczne
      • Życie i śmierć
      • Uzależnienia
    • Seks
      • Pozycje seksualne
    • Ciekawostki psychologiczne
    • Psychoterapia
      • Psycholodzy
      • Psychiatrzy
      • Seksuolodzy
      • Neurolodzy
      • Psychodietetycy
      • Neurologopedzi
      • Psychoanalitycy
      • Psychoterapeuci
    Portal psychologiczny
    Home»Ciekawostki psychologiczne»7 pytań, które powinniśmy sobie zadać każdego dnia
    Ciekawostki psychologiczne

    7 pytań, które powinniśmy sobie zadać każdego dnia

    Katarzyna Jacher Katarzyna Jacher2023-07-10Jeden komentarz4 Mins Read
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Tumblr Email Reddit VKontakte Telegram WhatsApp
    Share
    Facebook Twitter LinkedIn Pinterest Email

    Każdego dnia mamy mnóstwo pytań i wymagań w stosunku do innych – znajomych, rodziny. A zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak często sami zadajemy sobie pytania? Jeżeli Wasza odpowiedź brzmi – nigdy lub prawie nigdy – najprawdopodobniej zostawiliście swój świat na pastwę losu innych. Dlatego też zdecydowałam, że przedstawię Wam siedem pytań, które powinniśmy sobie zadać każdego dnia. Pomogą Wam w tym, by optymistyczniej spojrzeć na codzienność oraz może nieco zmienić sposób myślenia na temat sytuacji, które się Wam przydarzyły.

    1. Czego nowego się dzisiaj nauczyła(e)m?

    Człowiek uczy się przez całe swoje życie – to jest niepodważalny fakt. Ostatnie badania dotyczące nauki potwierdziły, że jeżeli trenujemy swój mózg i ciągle się uczymy, to z czasem będziemy się czuli lepiej, będziemy w stanie sprawniej podejmować trudne decyzje, a także pomoże nam to, by szybciej orientować się w sytuacji, w której się aktualnie znaleźliśmy. Nie ma znaczenia czy nauczymy się w danym dniu nowych słów w języku obcym, czy obsługi ekspresu do kawy naszych znajomych – każda nowa informacja i umiejętność sprawia, że nasz umysł pracuje szybciej i lepiej.

    1. Jak się czuję?

    To jest moment, w którym należy podkreślić, ze nie należy się troszczyć jedynie o swoje zdrowe psychiczne, choć oczywiście, Wasz stan emocjonalny również jest niezwykle istotny. Natomiast niestety, wciąż wśród społeczeństwa króluje błędne przekonanie, że organizm a psychika to dwie oddzielne kategorie. Pamiętajcie, że jesteście jednym wielkim skomplikowanym i złączonym systemem, w którym każdy krok ma znaczenie dla całego ciała. Zwracajcie zatem uwagę na nagłe zmiany nastrojów oraz myśli, nie pielęgnujcie w sobie nienawiści i gniewu. Każdy nierozwiązany problem prędzej czy później odbije się również na Waszym zdrowiu w postaci choroby, depresji czy nadmiernego pobudzenia. A są to rzeczy wybitnie niepożądane w życiu każdego z nas.

    1. Jak inni poczuli się dzięki mnie?

    Nasz postawa wobec innych, jest w rzeczywistości lustrzanym odbiciem tego, jak postrzegamy samych siebie. A to wiąże się z tym jak rozumiemy świat oraz w jaki sposób w nim funkcjonujemy. Bądźcie wyrozumiali dla innych. Fraza „nie czyń drugiemu co tobie niemiłe” zdaje się być banalna, ale jest całkowicie prawdziwa.

    1. Co mogę zrobić jutro nieco lepiej?

    Nikt z nas nie jest idealny. Każdego dnia popełniamy drobne błędy, które niekiedy mogą urosnąć do ogromnych rozmiarów. Dlatego też bardzo ważne jest, byście z rozsądkiem podeszli do swoich potknięć i zamiast się na nich skupiać, po prostu wyciągać wnioski oraz starać się w przyszłości już ich nie powtarzać. Pamiętajcie, że gdybyśmy byli perfekcyjni, to świat byłby okrutnie nudny.

    1. Za co jestem dzisiaj wdzięczna(y)?

    Wdzięczność nie jest czymś abstrakcyjnym bez formy. Jest jedną z najpotężniejszych broni, które mamy w swoim arsenale, a mimo to rzadko z niej korzystamy. Poświęćcie kilka minut dziennie, aby zapisać na kartce papieru te rzeczy, za które jesteście wdzięczni. Prowadzi to do większej satysfakcji z życia, a także pomoże wzmocnić Wasze relacje z innymi.

    1. Co sprawiło, że była(e)m dzisiaj zestresowany?

    Stres jest cichym zabójcą szczęścia. Jeżeli wciąż obijamy się o ścianę negatywnych emocji, która działa jak ping-pong – to nie będziemy w stanie przejąć kontroli nad swoim życiem. To jedynie sprawi, że będziemy ciągle zmęczeni i rozdrażnieni.

    „Mamy dziesiątki możliwości, aby naładować swoje telefony. Przenośne ładowarki, kable, lepsze baterie itd., ale w jaki sposób traktujemy samych siebie? Nasza energia musi spaść do 5%, abyśmy się zorientowali, że potrzebujemy snu i odpoczynku. To musi się skończyć” – powiedziała niedawno redaktor naczelna Huffington Post – Arianna Huffington (jedna z najbardziej wpływowych kobiet w Ameryce).

    1. Co sprawiło, że się dzisiaj uśmiechnęłam(ąłem)?

    Każdy zasługuje na to, by swój dzień kończyć będąc uśmiechniętym i gotowym na nowe przygody. Pomyślcie tylko, o ile lepiej byście spali, gdyby Wasz umysł był zapełniony pozytywnymi myślani. Ma to znaczenie również w tych dniach, w których wszystko jest na opak. Co ciekawe, ważne jest zatem by nauczyć się autoironii, która pomaga nam wyjść z trudnych sytuacji w nieco łagodniejszy sposób.

    Macie swoje przemyślenia na ten temat? Koniecznie się nimi z nami podzielcie.

    5/5 | głosów: 1
    Share. Facebook Twitter LinkedIn
    Katarzyna Jacher

      Pedagog wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, filolog słowiański ze specjalizacją bułgarystyka, przyszły literaturoznawca, z zamiłowania wizażystka. Absolwentka Akademii Ignatianum i studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Miłośniczka psychologii, literatury rosyjskiej i Bałkanów.

      Powiązane artykuły

      Efekt inercji: dlaczego trudno nam zmieniać nawyki?

      2023-09-21

      Efekt ekspozycji: jak częstość wpływa na atrakcyjność

      2023-09-21

      Myślenie magiczne – jego wpływ na nasze życie

      2023-09-18

      Jeden komentarz

      1. Karol Kowalczyk on 2015-05-04 18:51

        Bardzo podoba mi się cytat z punktu 6. To prawda więc dlaczego tego nie widzimy lub nic z tym nie robimy? Chyba świat biegnie dla nas za szybko. Dlatego rzeczywiście: warto na koniec dnia dać sobie 10 minut i odpowiedzieć na te pytania. Może wtedy nauczymy się czegoś o sobie, a moze zaczniemy doceniać ten czas? Bardzo inspirujący tekst.

        Reply

      Leave A Reply Cancel Reply

      Obserwuj nas
      • Facebook
      • Twitter
      Sprawdź to!
      O nas
      O nas

      Portal psychologiczny, w którym znajdziesz sporo na temat manipulacji, ale również m.in. skrajne i drastyczne obszary psychologii, które mogą nie być odpowiednie dla każdego.

      Najczęściej komentowane

      Hedonizm: Filozofia przyjemności w kontekście współczesnego świata

      2023-06-09

      Najlepsze filmy psychologiczne warte obejrzenia

      2023-06-07

      Czy samobójstwo to ostateczne rozwiązanie?

      2023-03-03
      Nowe komentarze
      • Bogdan - Tatuaże, czym tak naprawdę są?
      • Mila - Bezsenność – przyczyny, objawy, skutki
      • best59 - Hipnoza i autohipnoza, czy jesteś podatny?
      • dubickauwu - Świadomy sen – jak go osiągnąć?
      Facebook Twitter
      © Prawa autorskie 2011-2025 - Destrudo.pl
      Inwestowanie i oszczędzanie | Sztuczna inteligencja | AI Football (Soccer) Predictions Online

      Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.