Strona główna Choroby psychiczne 30 nietypowych chorób psychicznych #2

30 nietypowych chorób psychicznych #2

126
1
choroby psychiczne

Następny artykuł serii – Choroby psychiczne – najbardziej niespotykane

ZESPÓŁ COTARDA

Ludzie chorzy na zespół Cotarda utrzymują, że nie żyją, w związku z czym nie mogą umrzeć ponownie. Chorzy często również utrzymują, że ciało im się rozpada, ponieważ wydaje im się, że są ruszającymi się zwłokami i opowiadają o wspomnianym wcześniej rozpadzie jak i również o zjadaniu przez robaki. Lekarze często odnotowują u nich obniżoną wrażliwość na ból.

Nazwa zesołu wzięła się od Julesa Cotarda, który jako pierwszy opisał przypadek osoby z wyżej wymienionymi objawami.

Przypadek 1: 43-letnia pacjentka twierdziła, że nie ma mózgu, klatki piersiowej, nerwów, jelit i że jest tylko skórą z kośćmi. Utrzymywała, że Bóg i diabeł nie istnieją, a o sobie mówiła, że jest nieśmiertelna.

Przypadek 2: 58-letnia kobieta zgłoszona na izbę przyjęć szpitala psychiatrycznego przez rodzinę nakłaniała bliskich do przetransportowania ją do kostnicy, ponieważ umarła, jej ciało się rozkłada i czuć już zapach zgnilizny.

CHOROBA SZALONEJ ĆMY

Występuje wśród Indian Nawaho zamieszkujących w USA. Jest to choroba bardzo niebezpieczna, ponieważ osobom dotkniętym nią nachodzą ataki padaczki, histeri i wiele innych objawów powodujących utratę kontroli nad sobą. Chorzy mają też tendencję do zachowań samo destrukcyjnych. Powodem takich ataków jest przekonanie chorego, że jakaś część jego ciała gwałtownie się kurczy – lekarze oczywiście tego nie potwierdzają.

Nazwa choroby wywodzi się stąd, że przypomina szaleńczo miotającą się ćmę.

Wg Indian Nawaho, choroba jest spowodowana przez pogwałcenie tabu kazirodztwa.Choroba szalonej ćmy

KORO

Schorzenie to wystepuje w południowej i południowo-wschodniej Azji. Objawy: Częste ataki paniki wynikace stąd, iż chory utrzymuje, że jego organy płciowe ulegają zanikowi, odpadają lub są wchłaniane do środka. Chorzy wiedzą, że gdy to nastąpi – grozi im śmierć. Zaburzenie przeważnie wystepuje u mężczyzn.

Naukowcy nie potrafią określić dlaczego Koro występuje tylko na wyżej podanym obszarze azji i dlaczego tak się ono przejawia. Antropologowie widzieli już przypadki, w których Koro atakowało całe wsie. Ludzie cierpiący to w znacznej większości ludzie niesamodzielni i niedojrzali z brakiem pewności co do swojej potencji seksualnej.

Atak Koro trwa od kilku godzin do kilku dni i dłużej. Leczenie: Farmakologia i psychoterapia.

 

1 KOMENTARZ

  1. Jak to możliwe że zaburzenie szalonej ćmy występuje tylko w określonym miejscu geograficznym i jak to możliwe, że jest uważana za wynik kazirodztwa? Może to jakaś kultura, przez którą oni mają wrażenie że tak się dzieje? Może jest to jakoś kulturowo „narzucone”?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here