Strona główna Ciekawostki i poradniki 25 interesujących faktów, o których być może nie masz pojęcia

25 interesujących faktów, o których być może nie masz pojęcia

77
0

Następny artykuł serii – 7 pytań, które powinniśmy sobie zadać każdego dnia

Wszyscy lubimy ciekawostki, które wzbogacają naszą wiedzę, a także pozwalają pochwalić się przed znajomymi. Zapewne nie raz sami mieliście okazję, by poznać jakieś smaczki z portali typu wiedza bezużyteczna, a które koniec końców mogły się Wam przydać w jakiejś sytuacji. Zapraszam zatem na 25 ciekawych faktów, o których jeszcze nie wiecie.

 1. Jeżeli wyjawiasz innym swoje cele, zmniejszasz prawdopodobieństwo ich realizacji. Według badań naukowców w ten sposób tracisz jakąś część motywacji, szczególnie w sytuacji, w której „życzliwi” ludzie doradzają Ci, że nie ma sensu podejmować się takich działań.
 2. Twój umysł jest zdolny do tego, aby przekształcić nudnawy wywód innej osoby w taki sposób, aby jej mowa brzmiała bardziej interesująco. Dzięki temu programuje Cię do tego, abyś podtrzymał swoją uważność.
 3. Twoja ulubiona piosenka prawdopodobnie dlatego jest właśnie tą ukochaną z tego powodu, że wiąże się z jakimś zdarzeniem naładowanym pozytywnymi emocjami.
 4. Rorschach (szwajcarski psychoanalityk, który stworzył test plam atramentowych) miał w przeszłości pseudonim, który brzmiał… „atramentowy kleks”.
 5. Jest wysoce prawdopodobne, że uzależnienie od Internetu wkrótce stanie się formalnym zaburzeniem, które zostanie wpisane do indeksu chorób psychicznych.
 6. Gatunek muzyki, którego najczęściej słuchasz ma ogromny wpływ na Twoje ogólne postrzeganie świata.
 7. W momencie, w którym wydajesz pieniądze po to, by kogoś uszczęśliwić, tak naprawdę czujesz się szczęśliwszy, aniżeli gdybyś wydawał je na siebie.
 8. Kluczem do szczęścia jest wykorzystywanie swoich pieniędzy w celu finansowania przeżyć i doświadczeń, a nie rzeczy materialnych.
 9. Romantyczna miłość w kontekście biochemicznym nie różni się niczym od zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych.
 10. Aż 30% kobiet w ciąży ma do czynienia z przypadłością jaką jest Pica, czyli patologiczny apetyt na rzeczy, które nie są żywnością.
 11. Na świecie istnieje ponad 400 różnych rodzajów fobii.
 12. Najprawdopodobniej nasze fobie wynikają ze wspomnień, które wraz z DNA przekazywane są z pokolenia na pokolenie.
 13. Fobofobia to lęk przed fobią.
 14. Istnieje rzadkie zaburzenie psychiczne, w którym ludzie uważają, że się rozpadają, są martwi albo wcale nie istnieją.
 15. We Francji 1 na 5 osób miała problem z depresją. Z tego powodu zyskują pierwsze miejsce, jako nacja najbardziej dotknięta tym zaburzeniem.
 16. Istnieje gen odpowiedzialny jedynie za stale negatywny stosunek do świata.
 17. Dobrzy kłamcy o wiele lepiej niż inni potrafią rozpoznać kiedy kłoś inny mówi nieprawdę.
 18. Ludzie są dużo bardziej skłonni zwrócić znaleziony portfel, jeżeli znajdą w nim zdjęcie dziecka.
 19. Przeciętna kobieta w ciągu roku płacze około 45 razy, podczas gdy u przeciętnego mężczyzny ta liczba wynosi jedynie 6.
 20. Większość seryjnych morderców była urodzona w listopadzie.
 21. Aby wykształcić w sobie nowy zwyczaj potrzebujemy go powtarzać przez minimum 60 dni.
 22. Ludzie, którzy śpią zazwyczaj pod wieloma warstwami i mają wokół siebie dużo poduszek to osoby samotne i bardzo skłonne do depresji.
 23. Niezdolność do kontrolowania negatywnych emocji może być pierwszym symptomem depresji.
 24. Ludzie, którzy śpią do późnych godzin porannych ponoć mają duży wyższy iloraz inteligencji (albo jest to już dobrze utarta plotka, w którą chcemy wierzyć;).
 25. Zaledwie 10% konfliktów jest spowodowana różnicą zdań, natomiast 90% wynika z nieprzyjemnej intonacji oraz drażniącego tonu mówienia.
Poprzedni artykułTerapia tańcem i ruchem
Następny artykułKonfrontacje #3
Pedagog wychowania przedszkolnego i edukacji wczesnoszkolnej, filolog słowiański ze specjalizacją bułgarystyka, przyszły literaturoznawca, z zamiłowania wizażystka. Absolwentka Akademii Ignatianum i studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Pracownik Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski „Dom Nadziei”. Miłośniczka psychologii, literatury rosyjskiej i Bałkanów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here