Strona główna Ciekawostki i poradniki 20 psychologicznych faktów, które mogą Was zaskoczyć

20 psychologicznych faktów, które mogą Was zaskoczyć

176
1

Następny artykuł serii – 25 interesujących faktów, o których być może nie masz pojęcia

W niniejszym artykule przedstawiam Wam 20 psychologicznych ciekawostek, które zostały potwierdzone badaniami, a o których być może nie mieliście pojęcia. Zapraszam do lektury!

 1. Psychologowie ustalili, że w leczeniu placebo kapsułka daje większy efekt od zwykłej tabletki, a zastrzyk działa niejako lepiej niż kapsułka.
 2. Efekt leczenia placebo działa nawet w przypadku, gdy pacjent ma pełną świadomość, że jest leczony w ten sposób.
 3. Ludzie mogą żyć dłużej bez jedzenia, aniżeli bez snu.
 4. Szumy o niskiej częstotliwości mogą spowodować rozszerzenie naszych źrenic.
 5. Ludzie, którzy osiągnęli już wiek 60ciu lat stracili co najmniej połowę receptorów smaku.
 6. Jeżeli ślina nie jest w stanie rozpuścić danej substancji, to nie możemy wówczas poczuć jej właściwego smaku.
 7. Nasz mózg oraz żołądek są bardzo ściśle połączone, dlatego też często emocje, których doświadczamy mogą fizycznie wpłynąć na nasz żołądek (szczególnie dotyczy to sytuacji, w których odczuwamy silny stres).
 8. Od kiedy istnieje Internet, coraz mniej ludzi może powiedzieć, że są religijni.
 9. Żucie gumy może wspomagać naszą pamięć.
 10. Kolor fioletowy, a dokładnie lawendowy odcień, tak jak sam kwiat ma niezwykle uspokajające działanie. Psychologowie zalecają, aby ów kolor znajdował się w miejscu, w którym śpimy.
 11. Według Freuda w etapie rozwoju każdego dziecka przychodzi taki moment, w którym zaczyna się ono interesować sferą intymną swojego ciała, a także odkrywa ją u innych. Wówczas u dziewczynek może pojawić się tzw. zazdrość o członka, bowiem wydają im się, że nie posiadając go, są wybrakowane.
 12. Wasza pamięć krótkotrwała ma w rzeczywistości swoje miejsce w mózgu. Mimo, że ma ograniczone możliwości – trwa około 20 sekund – to pozwala zapamiętać od pięciu do dziewięciu rzeczy jednocześnie.
 13. Nie można zaprzeczyć, iż czerwony kolor jest kojarzony z namiętnością i seksualnymi pragnieniami, natomiast jak dowiedziono – mężczyźni, którzy są ubrani na niebiesko, wzbudzają u kobiet dużo większe pożądanie.
 14. Większość ludzi twierdzi, że chociaż raz w swoim życiu zdarzyło im się, że dokładnie przewidzieli następstwa danej sytuacji.
 15. Dziennie przez nasz umysł przewija się około 70 000 myśli.
 16. Zazwyczaj potrzeba nam aż 66 dni systematycznego powtarzania, aby w pełni zakodować sobie dany nawyk.
 17. Jeżeli prowadzicie z kimś rozmowę, a on patrzy prosto na Was przez około 60% całego czasu to znaczy, że jest znudzony. Jeżeli przygląda się Wam co najmniej 80% oznacza, że bardzo mu się podobacie, natomiast jeśli patrzy non stop, to możecie się czuć zagrożeni.
 18. Nadmierny stres może spowodować uszkodzenie struktury i funkcji komórek w mózgu.
 19. Mężczyzn najbardziej przyciągają te kobiety, które mają czystą skórę, jasne i duże oczy, pełne i miękkie usta oraz lśniące włosy. Dzieje się tak dlatego, iż te właśnie cechy podświadomie postrzegają jako wskaźniki dobrego zdrowia oraz zdolność do rozmnażania.
 20. Zaburzenie obsesyjno-kompulsywne nie polega jedynie na mizofobii (fobii polegającej na unikaniu zabrudzenia – manii czystości). Choroba ta powoduje natrętne i niechciane myśli oraz skojarzenia spowodowane przez różne wydarzenia.

Mam nadzieję, że niektóre punkty z powyższej listy okazały się dla Was interesujące. A może Wy wiecie o jakiś niesamowitych faktach? Podzielcie się z nami swoją wiedzą!

4.7/5 - (Głosów: 3)

1 KOMENTARZ

 1. 21. Czytanie destrudo.pl poprawia nastrój, uczy i uspokaja:)
  Ponadto inny fakt: Jeśli chcemy aby ktoś zrobić coś dla nas musimy najpierw my wyświadczyć mu przysługę, na przykład przytrzymać drzwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here